Kvásek je u nás součástí rodiny. Přežít může až několik století, říká pekař Jan Šmikmátor
Podílel se na vzniku internetové kváskové mapy, pořádá v Brně kurzy pečení kváskového chleba a ví o něm snad úplně všechno. Nadšený cyklista, milovník dobrého jídla a především pekař Jan Šmikmátor prozradí, jak vypadal jeho první chleba i to, proč je pecen chleba vhodným dárkem pod vánoční stromeček. Kdo u nich doma peče vánoční cukroví? A čím je nejlepší během svátků zasytit přeslazené žaludky? Poslechněte si Apetýt!
Související
-
Byla to náhoda. Dnes je pečení kváskového chleba její vášeň i obživa
Není nic krásnějšího, než když se vám domovem rozvoní čerstvě upečený kváskový chléb. Ovšem každý, kdo se v domácích podmínkách o to pokoušel, ví, že to není jednoduché.
-
Jak jednoduše na kváskový chleba? Sežeňte si litinový hrnec po babičce
Péct kváskový chleba se dá i v domácích podmínkách. Důležité je vytvořit sálavé teplo a zapařit chleba na počátku pečení. Pekař Tomáš Kroulík poradil jednoduchou fintu.
-
Poradna Apetýtu: jak připravit kváskový chleba
Jan Šmikmátor v poradně Apetýtu prozradí, jak připravit kváskový chleba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.