Kousek okurky na svěží dech i hydrataci. Slupku neloupejte, je v ní nejvíc vitamínu!

1. září 2023

Okurková sezóna je tu a proto se hodí připomenout pár praktických rad o této zelenině. Šťáva z čerstvé okurky podporuje trávení i lepší činnost mozku, dokáže snížit cholesterol i upravit tlak.

Navíc se jedná o nízkokalorickou zeleninu. Proto je dobré si celou dobře omytou okurku rozmixovat, smíchat s vodou a tento hustý výživný nápoj popíjet.

Právě ve slupce okurky je nejvíce vitamínu C, proto ji do salátu použijte vždy neoloupanou. Známé jsou hydratační účinky okurky – její plátky se přikládají na unavené oči, udělat si z nich můžete pleťovou masku na obličej i dekolt. Anebo je použít na zmírnění následků v podobě červené kůže po delším pobytu na sluníčku.

Kousek syrové okurky se doporučuje požvýkat vždy, když chcete předejít nepříjemnému zápachu z úst. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.