Kostelní zvony ve Vranově nad Dyjí přehlušil zvuk motorové pily, farníci zpracovávali desítky kubíků dřeva

Brigáda na faře ve Vranově nad Dyjí
Brigáda na faře ve Vranově nad Dyjí

Když to nejde jinak, musí přiložit ruku k dílu ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku farníci. Kvůli kůrovcové kalamitě museli na podzim dřevorubci vykácet stromy z farních lesů.

Brigáda na faře ve Vranově nad Dyjí

Desítky kubíků dřeva ležely týdny na dvoře fary a neměl je kdo zpracovat. Kněz Marek Dunda proto svolal dobrovolníky.

Na víkendovou brigádu přišlo asi dvacet dobrovolníků včetně faráře. Nářadí si často přinesli vlastní, jeden z mužů měl s sebou i motorovou pilu. Vranovská fara má ale možná trochu překvapivě ve vybavení i svou vlastní pilu a také štípačku na polena.

Brigáda na faře ve Vranově nad Dyjí

Podle faráře to nebyla nijak výjimečná akce, lidé jsou ve Vranově prý velmi srdeční a zvyklí si pomáhat. Farnost nedisponuje takovými penězi, aby si na menší práce a opravy mohla objednat pracovní sílu, a tak když je potřeba svolává dobrovolníky. I nová fasáda je zásluhou lidí z Vranova nad Dyjí a jeho okolí.

Klády zaplnily celý farní dvůr, ze začátku se tam skoro nebylo možné hnout. Teď už je zahrada kolem dokola zaskládaná poleny. Plné jsou i přístřešky, které běžně fungují třeba jako venkovní garáž. Kněz Marek Dunda odhaduje, že tolik dřeva mu na topení na faře vystačí až na deset let.