Trochu jako taxi, ale za cenu běžného jízdného. Kraje jednají s obcemi o zavedení poptávkové dopravy
Takzvané autobusy na zavolání, které už fungují v některých krajích, by mohly v Česku jezdit častěji. Umožnit to má novela zákona, která čeká na schválení Senátem.
Kraje už teď jednají s obcemi, kde by se poptávková doprava dala využít. Třeba Jihomoravský kraj zvažuje její zavedení v oblasti kolem Velkých Opatovic nebo v okolí Holubic u Brna.
Jak by fungovala? To popisuje Jiří Horský, ředitel společnosti Kordis, která zajišťuje veřejnou dopravu. „Ta novela by umožňovala zajišťování dopravy bez pevně stanoveného jízdního řádu v určité vymezené oblasti, kde by byly zastávky – buď klasické, nebo virtuální. A podle poptávek cestujících by software optimalizoval tu dráhu vozidla.“
Jízdu by si cestující objednávali například v mobilní aplikaci, stála by stejně jako na běžných linkách. Pokud novelu schválí Senát a podepíše prezident, začne platit od letošního července.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Smutný konec pro těžce zraněného ředitele dopravní policie, vedení sboru ho muselo propustit
-
Elitní vojáci obžalovaní kvůli smrti zajatce před soud nepůjdou. Pavel stopnul trestní stíhání
-
Exministryně Chidašeliová: Gruzínská vláda se bojí Ruska. Neustále přemýšlí, jak bude reagovat Moskva
-
Pivo za 15 korun. No a co? Jarmarky SPD ukazují, jak to může být bez marží řetězců, říká Ševčík za SPD