Kateřina Toušková se věnuje fyzioterapii v jezdectví. Snažím se, aby jezdec koni co nejméně překážel, říká
Kateřina Toušková se k závodění na koních dostala na střední škole – vyzkoušela si parkur i drezúru. Pak se ale začala naplno věnovat fyzioterapii, kterou propojuje s koňmi. Jak její práce s jezdci pomáhá zvířatům?
„Koně jsem měla ráda odmalička, asi od osmi let jsem začala pravidelně chodit na tréninky, taky jsem jezdila na různé koňské tábory. V patnácti letech jsem odcházela z rodného Brna studovat střední školu do Orlických hor. To už jsem měla vlastního koně – vyhrála jsem ho, protože se se mnou táta nerozvážně vsadil, že když budu mít vyznamenání a dostanu se na školu, tak mi ho koupí,“ směje se Toušková.
Přes týden studovala, o víkendech pracovala ve stájích. Kromě studia zvládla složit zkoušky základního výcviku jezdce a získat tak licenci, která opravňuje k účasti na závodech. „Po složení cvičitelských zkoušek mě začala bavit drezúra. Tam záleží na harmonii mezi jezdcem a koněm.“
Dalším životním milníkem byl pro ni přechod na vysokou školu – začala studovat fyzioterapii. „Došlo mi, že závodní svět není můj směr. Hlavní je pro mě radost z toho, když se mi povede to, na co jsme s koněm trénovali,“ dodává.
Koně a zdravý posed
Posléze se začala se zabývat tím, jak se jezdec s koněm vzájemně ovlivňují. „Pokud vím, tak v celé republice je nás asi pět, kteří se věnujeme aktivně tréninku sedu jezdce. Nejvíc mě potěší, když mi maminka od mladé závodní jezdkyně pošle zprávu, že se jí po našem tréninku výrazně zlepšilo hodnocení na závodech. Když to řeknu zjednodušeně, tak se snažím o to, aby jezdec koni co nejméně překážel,“ vysvětluje trenérka.
Čtěte také
Chodí za ní nejen profesionální jezdci a jezdkyně, ale do ambulance i běžní lidé. „Nemusíte zrovna sedět v sedle, ale i při sezení na židli je pro nás důležitá celá řada věcí, kterými si můžeme škodit. Pokud máme dlouhodobě jednostrannou zátěž nebo sedavé zaměstnání, tak se to projeví. Je dobré na to myslet, protahovat se několikrát za den, mít dobře nastavenou výšku stolu a židle nebo třeba střídat při práci s počítačovou myší levou a pravou ruku,“ radí Kateřina Toušková.
Jak její práce s jezdci pomáhá zvířatům? A proč je dobré mít na jízdárně zrcadlo? Poslechněte si záznam Apetýtu s Janou Kobylinskou.
Související
-
Koně vás naučí zpomalit. Ukážou vám, jak málo toho víte, soudí přední český parkurový jezdec Zvára
Kůň v parkuru, to je něco jako váš životní partner. A když odchází, je to velmi těžké, přiznává český parkurový reprezentant Ondřej Zvára.
-
Chovat koně je snem mnoha lidí. Málokdo si ale představí, kolik to obnáší práce
Krmení, čištění stájí i zvířat, sušení sena a spoustu další práce obnáší chov koní. U manželů Polákových v Lestkově na Semilsku natáčel redaktor Jaroslav Hoření.
-
Hobbyhorsing na někoho působí bizarně, ale je to oblíbená sportovní disciplína
Hobbyhorsing vzbuzuje různé reakce, někdo se nad cválajícím jezdcem na plyšové hlavě koně s dřevěnou tyčkou ušklíbá, někdo směje, jiný obdivuje zdatnost malého sportovce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.