Jestli máte alergii na kočky, pořiďte si jich víc, pak to přejde, doporučuje se smíchem zakladatelka útulku

28. červenec 2023

Do Apetýtu zavítaly tentokrát dvě ženy, které se starají o zvířata v nouzi – Alžběta Blašková a Lenka Němcová. „Proč pomáháme? Protože jsme lidi,“ říkají.

Toulavé kočky

Blašková je zakladatelkou a provozovatelkou Útulku Tibet v Bučovicích. Tam se na ni před lety obrátila Lenka Němcová, která v současnosti spolupracuje nejen s útulky, ale společně s ostatními dobrovolníky pořádá i pravidelné akce na podporu zvířecích bezdomovců.

Situace v péči o zvířata v nouzi se podle nich nevyvíjí optimálně. „Příliš se toho nezměnilo. Na jižní Moravě máme za posledních pár let zaregistrované dva nové soukromé kočičí útulky, ale obce bohužel žádné další nezřizují. V celé republice platí, že kočky zachraňují hlavně dobrovolníci v soukromých útulcích a stát jim v tom moc nepomáhá, až na drobné výjimky je to na nich. Obce mohou i podle zákona se soukromými útulky spolupracovat, ale to se bohužel moc neděje,“ popisuje Němcová z charitativního spolku Kryšpín.

Den koček s Kryšpínem na Šelepce

Oslavte Mezinárodní den koček! Pořiďte si na bazárku něco hezkého za sympatické ceny, pomůže tak 10 útulkům a téměř 1000 opuštěných koček z celé Moravy. Kdy a kde? V sobotu 12. srpna 2023 od 10 do 18 hodin na Šelepce v Brně.

Jejich dobrovolnická práce zahrnuje nejen péči o zvířata, ale i jiné aktivity, jejichž cílem je nalézt další spolupracovníky a zajistit chod celého útulku, což není vždy jednoduché. „Po šestnácti letech provozu azylu pro zvířata už mohu říct, že jsem se pro to narodila. Už jako malá jsem opečovávala nalezená zvířata a starala se o ně. Ve 14 letech jsem začala pomáhat v útulku. Dneska běhám kolem zvířat třeba i 20 hodin denně, v útulku máme asi 200 zvířat. Leckdy jsem unavená nebo mě něco bolí, ale zjistila jsem, že dokážu udělat víc, než si sama myslím, že zvládnu. Vždycky zvítězí přesvědčení, že to má smysl,“ říká Blašková.

Kočičí alergie jim nestála v cestě

V lásce mají Blašková s Němcovou všechna zvířata, nejenom kočky. „Byla jsem pejskařka, ale Bětka mi nabídla černého kocoura Kryšpína a podle něj jsem potom také pojmenovala charitativní spolek,“ svěřuje se Lenka Němcová. „Tenhle můj první kocour mě naučil spát. Špatně usínala, ale když si ke mně lehl a zavrněl, tak jsem byla za pět minut tuhá. Tak vznikla moje láska ke kočkám a k jejich energii. Je to paradoxní, protože mám na kočky alergii,“ dodává s úsměvem.

Kočičí alergie a na ně navazující zdravotní potíže měla před lety také její kolegyně. „Moje alergie se vyléčila tím, že jsem si založila útulek. Proto teď ve vtipu radím všem, že když má někdo tuhle alergii, tak doporučuji pořídit si jich víc – jak to bylo u mě,“ dodává Blašková.

Spustit audio

Související