„Je to takový hornatý tanec, ale krásný.“ Zájemci o lidové tance se sešli v Uherském Brodě

21. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z kurzu Učíme se lidové tance v Uherském Brodě

V dalším díle rozhlasového cyklu Slovácký rok si nazujeme krpce a cvičky a vyrazíme za muzikou. Tance z vlastního regionu se většinou učíme buď v souboru, nebo na večerech u cimbálu.

Populární jsou ale mezi lidmi také organizované výuky. Pravidelný každoroční seminář Učíme se lidové tance začal minulý týden v Uherském Brodě. Účastníci se učí kroky ze Strážnice, Kunovic nebo Moravských Kopanic.

„Je to jiný tanec, než tancujeme u nás na Dolňácku, je takový tvrdší, hornatý, ale je krásný.“

Celkem 23 tanečníků nalákala na úvodní lekci tanců z Moravských Kopanic folkloristka a organizátorka kurzů Jitka Bartošová. Kurzy jsou po osmé a při žádném z ročníků nechyběly právě tance z Moravských Kopanic. „Já si myslím, že tady na Uherskobrodsku je taková tajemná krajina a taky tanec oproti těm ostatním sedlckým vypadá trošku jinak, a že díky tomu je zájem.“

Z kurzu Učíme se lidové tance v Uherském Brodě

Marie a Jan Rapantovi, manželé ze Starého Hrozenkova vedou dlouhá léta tamní soubor Kopaničár, často je však zvou soubory z blízkého i dalekého okolí, aby se točené a čardáše z Moravských kopanic naučili.

„Mě překvapilo třeba to špatné držení, že měli držení jako straňácké. U nás je to trošku jiné. Dále třeba poskakování, zvedání kolen. Když vzpomínám na staré Kopaničáře, tak každý byl osobnost. A každý ten tanečník to ukazoval jinak,“ vysvětluje Marie Rapantová a dodává: „my to děláme rádi, protože chceme, aby se to lidé naučili tak, jak to má vypadat.“

Z kurzu Učíme se lidové tance v Uherském Brodě

Kurzy v Uherském brodě jsou jednou z mála příležitostí, jak se lidové tance naučit přímo od místních. Další lekce jsou ale například také v srpnu v nedalekých Kunovicích.

autor: kap
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.