Jakýkoliv elektrický spotřebič je potenciální hrozbou požáru, varuje preventistka

22. červenec 2022

Pavla Pražáková je koordinátorkou prevence Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Jejím úkolem je vědět, jak předcházet událostem, ke kterým bychom už hasiče nezbytně nutně potřebovali a učit to také ostatní.

„Existuje řada rizik, která dřív nebyla – nejvíc neopatrní jsme v oblasti elektroniky. Když si vzpomenu, jaké přístroje měli před lety rodiče v jejich panelákové kuchyni, tak to byla maximálně varná konvice nebo elektrický mlýnek na kávu.“

Prevence a selský rozum

„Odcházím-li z domu, tak pro váš vlastní klid je jednodušší, když zařízení vytáhnete ze zásuvky. Momentálně se velmi často řeší požáry spojené třeba s nabíječkami telefonů či tabletů. V žádném případě nedoporučujeme nabíjet telefon přes noc. Ta elektronika je opravdu zrádná záležitost. Stačí si na to myslet a mít trochu selského rozumu,“ radí Pražáková.

„Když jedete na 14 dní na dovolenou, podívejte se, jestli máte zavřená okna, jestli máte v pořádku přívodní hadičky třeba k záchodové míse. Ono to vypadá legračně, ale přijdete-li po dvou týdnech domů a ze sousedů-kamarádů jsou sousedé-nepřátelé, protože jste vytopili celý panelák, tak to není příjemné. A na takové věci hasiči také velmi často jezdí, na technické pomoci.“

Říká, že se jí práce stala koníčkem. Vystudovala obor Technika požární ochrany a následně měla možnost vytvářet preventivní plány pro celý kraj.

Jako žena pohybující se v hasičském prostředí má i nemoc z povolání: „Jednou jsem omylem vytáhla při odchodu ze zásuvky i ledničku. Když jsme se večer vrátili domů, tak se manžel dost divil, proč je k večeři tolik guláše,“ popisuje s úsměvem.

Jaký humor mají hasiči? A jaké zážitky má Pavla Pražáková z projektu Hasík? Více si poslechněte v rozhovoru s Janou Kobylinskou.

Spustit audio

Související