Jak zničit škůdce na zahradě. Bez chemie a levně.

24. říjen 2017
Úroda ze zahrady

Ať už vás trápí krtek, mandelinky nebo třeba rajčata, která nechtějí dozrávat, Borek Kapitančik má tip přímo pro vás.

Už od konce června provází posluchače pátečními a víkendovými odpoledni moderátor Borek Kapitančik.

Nedílnou součástí jeho pořadu Vesele i Vážně o Víkendu je i poradna pro zahrádkáře. O osvědčené tipy a triky nemá tento zkušený zahrádkář nouzi. Abyste je mohli mít pořád při ruce, sepsal je Borek i do článku.

Dostaňte se škůdcům na kobylku!

CO PLATÍ NA KRTKY: Nejvíc se osvědčily PET lahve, respektive různé „větrníčky“ z nich. Krtka zaplaší i lahve s uříznutým dnem (při větru vytváří hlubší tóny), zastrčené do země hrdlem – takto lze navíc i zalévat přímo ke kořenům.

JAK NA MANDELINKY: Nesázet brambory dva roky po sobě na stejné místo. brouci přežívají pod zemí. Dobrý je i výluh z kopřiv, případně mezi keříky zasazený křen.

JAK CHRÁNIT RYBÍZ PŘED KOSY: Pěstujte bílé a růžové odrůdy a nevyhazujte síťky od cibule – použijte je na překrývání rybízových keřů.

Čtěte také

JAK NA ŠKŮDCE SKORO ZADARMO: Zastrkejte v okolí rostliny sužované škůdcem do kruhu několik zápalek hlavičkou do země a zalejte. Za tři dny vyměňte zápalky a znovu zalejte. Síra a fosfor v hlavičkách zápalek vás většiny škůdců zbaví. Podobně prý funguje i směs mletého pepře a mouky.

JAK NA HÁĎÁTKA: Stačí, když na půdu nasypete cukr. Dávkování: na každých 25 metrů čtverečních půdy nasypeme přibližně 2 až 2,5 kilogramů cukru. Mikroorganismy v půdě, které se živí cukrem, rapidně zvýší množství organických látek v půdě, zvýší se jejich počet a svou činností vytlačí z půdy nebezpečné škůdce.

Jednoduché tipy, které určitě využijete

CO S POSEKANOU TRÁVOU: Jedna varianta zní – do kompostu, osvědčila se ale i jako mulč, třeba ke keříkům rajčat. Zpomalí odpařování vlhkosti z půdy.

JAK MÍT NEJHEZČÍ TRÁVNÍK: Už na podzim odstranit mechy a suchou trávu, provzdušnit vertikutátorem nebo hráběmi a „propíchat“ trávník do cca 4 cm a následně do děr nasypat jemný písek (třeba z blízkého beachvolejbalového hřiště).

RAJČATA NECHTĚJÍ DOZRÁT: Chyťte stonek rostliny u kořene a lehce ji nadzvedněte. Přeruší se tak jemné kořínky rajčete a to začne okamžitě stimulovat dozrávání úrody.

JAK SKLADOVAT CIBULI: Pomůžou staré silonky. Jednu po druhé do nich vysušenou cibuli vložte a oddělte tak, že silonky prostě zauzlujete. Cibuli zavěsíme do chladnější, větrané místnosti. Cibule nesmí zmrznout, ale zvládne i teplotu okolo 1-2 stupně nad nulou.

SKVRNY NA LISTECH ZAHRADNÍCH RŮŽÍ: Většinou jsou to takové, které přecházejí od tmavě hnědé až černou barvu. Ty jsou způsobené houbou s názvem Diplocarpon rosae. Objevuje se zejména tehdy, když jsou růže v teplém a vlhkém prostředí, mohou se vyskytnout i tehdy, když je delší období sucha. Nemusíte hned sahat po chemii. Jednoduchou ale velmi účinnou pomoc máte v obyčejném kravském mléce. Mléko obsahuje látku zvanou laktoferin, která má silné antibakteriální a fungicidní účinky. Směs jednoho dílu mléka a dvou dílů vody aplikujeme na růže jednou za týden, dokud skvrny nezmizí.