Hudba se z nositele názorů a někdy i revolty stala konzumním zbožím, myslí si ředitel ČRo Brno Podstata

5. září 2023

Na začátku července nastoupil na 4leté funkční období do čela Českého rozhlasu Brno Josef Podstata. K Olomouci a Ostravě, které vede posledních 10 let, nově vzal pod svá křídla i Zlín a Brno.

V kultuře působil už jako organizátor (i nepovolených) koncertů před rokem 1989. Přestože vystudoval obor nukleární medicíny, kultura ho lákala víc. Byl prvním manažerem skupiny Mňága a Žďorp a zakládal i první soukromá rádia na Moravě.  

„Hudba se za posledních víc než 30 let z nějakého nositele názorů a někdy i revolty stala v podstatě konzumním zbožím. Takže hudba je dnes zábava, ale v rádiu je důležitá pro ten celkový pocit,“ myslí si Podstata.

V rozhlase je potom hudba doplňována informacemi a zábavou. „Kromě technických podmínek se změnilo jak vnímání uvnitř rozhlasu, tak i u publika. Veřejnoprávnost neznamená nudu, už nevysíláme vážně a státotvorně. Snažíme se říct všechny informace posluchači srozumitelnou a užitečnou formou.“

Kde vidí Josef Podstata budoucnost regionálního vysílání a Českého rozhlasu Brno na konci svého mandátu za 4 roky? A jaké byly začátky soukromých rádií na Moravě? Nejen o tom si poslechněte v pořadu Host Dne na Moravě. Rozhovor najdete na webu, v aplikaci mujRozhlas a také v dalších podcastových aplikacích.

autoři: Jiří Kokmotos , lop
Spustit audio

Související