Hosté Dne na Moravě: Petr Punčochář a Renata Zapletalová
Zatímco ještě v roce 2019 musela základní škola v Boskovicích zrušit plošný zákaz mobilů u svých žáků, v současné době k takovému zákazu přistoupilo více škol.
Zakázat mobily nejen ve výuce, ale i o přestávkách, umožňuje změna školského zákona z roku 2020, podle které lze školním řádem omezit nebo zakázat používání mobilních telefonů či podobných elektronických zařízení žáky nebo studenty. Přesně k takovému zákazu se uchýlila i brněnská základní škola Svážná.
Jak tento zákaz vypadá v praxi? Je mobil při vyučování skutečně problém? Hosty Karoliny Antlové byli ředitel zmíněné brněnské školy Petr Punčochář a dětská psycholožka Renata Zapletalová.
Související
-
Ničí počítače a mobilní telefony inteligenci a mezilidské vztahy?
„Naše společnost se dostala do fáze, kdy si myslí, že je normální komunikovat s druhým člověkem přes mobil, přestože sedí vedle nás,“ říká neurolog Martin Jan Stránský.
-
Mobilní telefony v lavicích. Zabavit, nebo povolit?
Na většině základních škol můžou žáci používat mobilní telefony jen o přestávkách a v době mimo vyučování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová