Harmonikář, který nezpívá, je poloviční harmonikář, říká s úsměvem Janko Grabec
Jan Grabec a jeho veselá heligonka je nejen na Slovácku příslibem dobré nálady. Rodák ze Zarazic hraje moravské, české, slovenské a polské písně, ale i autorskou tvorbu. Repertoár připravuje divákům přímo na tělo. „Energie, kterou dávám lidem, se zase vrací ke mně,“ říká majitel tří heligonek, který vydal CD s názvem Trenčianský vodník. Jakou moravskou písničku milují v Polsku? A jak se v dětství dostal ke hraní? Poslechněte si Apetýt!
Související
-
Moravsko-slovenské bratrství v praxi
Co spojuje obyvatele bělokapratské hranice i po 30 letech od rozdělení Československa? Poslechněte si o moravsko-slovenském setkávání, muzicírování a hodech.
-
Harmoniky se nevzdám, i kdybych měla jen jednu ruku, směje se harmonikářka Kniežová
„Často hrávám v domovech pro seniory, hudba lidem pomáhá zapomenout na to, že jsou nemocní,“ říká (ne)obyčejná harmonikářka Tereza Kniežová.
-
Píseň je fenomén, který patří do naší kultury – hýbe s námi a podněcuje nás, myslí si Jiří Plocek
„Práce se symboly je dovednost, která lidem připadá zázračná. Pro někoho to vypadá jako magie, pro mě je to součást světa,“ říká hudebník a vydavatel Jiří Plocek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.