Důležitá je vzájemná úcta, říká autorka knihy Sestry Kamila Hladká

7. červen 2021

Řádových sester je u nás kolem tisícovky. S každou sestrou se autorka setkala mnohokrát, měla hodiny nahrávek, které si sama přepisovala. A po roce vznikla kniha Sestry. „Zaznamenala jsem příběhy téměř čtyř generací řádových sester. Nejstarší měla 92 let a nejmladší 29 let.“

Jak spisovatelka sestry do knihy vybírala? „Podle věku. A také jsem se chtěla věnovat sestrám z různých oblastí v České republice. Ony velmi často během řeholního života putují za prací. Pekla jsem s nimi koláče, doprovázela jsem je na množství náboženských akcí, nebo pomáhala uklízet sklad. Ta setkání stále pokračují a nějakým způsobem mě ovlivňují,“ popisuje Hladká.

"Při povídání mě sestra brala za ruku, bylo to nesmírně příjemné. Takhle silné pocity jsem zažila jen s matkou a babičkou."
Kamila Hladká, autorka knihy Sestry

Příběhy nejsou primárně určeny věřícím čtenářům. „Celý knižní projekt je postaven na civilnosti a obyčejném lidském přístupu. O Bohu se v ní mnoho nemluví, ale víra jí prostupuje.“ Spisovatelka si se sestrami povídala i o jejich rodinách, zajímaly ji i vztahy s rodiči nebo to, kdo je k víře přivedl.

„Postrádala jsem knihu, která by se na sestry dívala z lidské perspektivy,“ dodává autorka a zároveň nakladatelka. Knihu želešického nakladatelství Dcerasestry zdobí fotografie, které fotil oceňovaný fotograf Jan Cága.

autor: Jarka Vykoupilová | zdroj: Český rozhlas Brno
Spustit audio

Související