Důležitá je vzájemná úcta, říká autorka knihy Sestry Kamila Hladká
Řádových sester je u nás kolem tisícovky. S každou sestrou se autorka setkala mnohokrát, měla hodiny nahrávek, které si sama přepisovala. A po roce vznikla kniha Sestry. „Zaznamenala jsem příběhy téměř čtyř generací řádových sester. Nejstarší měla 92 let a nejmladší 29 let.“
Jak spisovatelka sestry do knihy vybírala?
"Při povídání mě sestra brala za ruku, bylo to nesmírně příjemné. Takhle silné pocity jsem zažila jen s matkou a babičkou."
Kamila Hladká, autorka knihy Sestry
Příběhy nejsou primárně určeny věřícím čtenářům. „Celý knižní projekt je postaven na civilnosti a obyčejném lidském přístupu. O Bohu se v ní mnoho nemluví, ale víra jí prostupuje.“ Spisovatelka si se sestrami povídala i o jejich rodinách, zajímaly ji i vztahy s rodiči nebo to, kdo je k víře přivedl.
„Postrádala jsem knihu, která by se na sestry dívala z lidské perspektivy,“ dodává autorka a zároveň nakladatelka. Knihu želešického nakladatelství Dcerasestry zdobí fotografie, které fotil oceňovaný fotograf Jan Cága.
Související
-
Krutý příběh o zamilované jeptišce
Mezi novickami v klášteře byla jedna, která vynikala zbožností a laskavostí. Ale i krásou, čehož si všiml mladý kněz, který byl v té době misijně přidělen ke kostel...
-
Kamila Hladká o své knize Sestry: Chtěla jsem ukázat, že řeholnice nejsou divné. Jsou to hlavně ženy
„Ne každá sestra musí být každé sympatická. Ale jak samy uvádějí – nemusíme být všechny kamarádky, ale měly bychom si projevovat úctu,“ přibližuje spisovatelka Hladká.
-
Muzika, víra a vitamíny. „Je třeba mít pokoru před zázrakem života,“ říká zpěvák Roman Dragoun
Roman Dragoun přišel oslavit svoje 65. narozeniny za námi do vysílání. A přišel rovnou z náročného natáčení videoklipu, který vytváří ke svému nejnovějšímu dílu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.