Krutý příběh o zamilované jeptišce

25. březen 2015

Mezi novickami v klášteře byla jedna, která vynikala zbožností a laskavostí. Ale i krásou, čehož si všiml mladý kněz, který byl v té době misijně přidělen ke kostelíku nad klášterem. Mladí lidé se do sebe zamilovali.

Nejdříve vzájemné přitažlivosti odolávali, ale nakonec podlehli. A nezůstalo to bez následků, jeptiška přišla do jiného stavu. Když se to dozvěděla její přísná abatyše, rozhodla odpadlici zaživa zazdít do výklenku vedle klášterní kaple. Nepomohl pláč, ani prosby ostatních jeptišek. Dívka byla zazděna.

Zoufalý kněz z kraje odešel a už o něm nikdo nikdy neslyšel. O zazděné jeptišce ale ano. V noci je prý občas slyšet její slabý nářek. A někteří dokonce viděli bíle oděnou jeptišku s dítětem v náručí, jak vystupuje na věž kaple a smutně se dívá směrem ke kostelíku nad klášterem.

autor: hon
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.