Dobrá čokoláda? To je úplně jiný vesmír, než co si běžní konzumenti myslí, že čokoláda je, míní degustátorka
Co všechno se Alena Kastnerová musela naučit, aby se stala certifikovanou degustátorkou čokolády? Nejen o tom byla řeč v dopoledním Apetýtu.
„Degustátorem čokolády je vlastně každý, kdo ochutnává čokoládu. A certifikovaným degustátorem je člověk, který složí zkoušky. U nás neexistuje institut, který by tyto zkoušky provozoval, takže musíte do Londýna nebo i do jiných míst na světě. Třeba v Africe se dá studovat vysoká škola, kde se učíte, jak se pěstuje kakaovník,“ vypráví Kastnerová.
Jak začala její cesta za čokoládou? „Chodila jsem centrem Brna do práce kolem obchůdku, kde prodávali čokoládu. Jednou jsem zašla dovnitř a tabulku si koupila.“ Po ochutnávce se její zájem o čokoládu prohloubil. „Asi po roce jsem zjistila, že už jsem tam vyzkoušela snad všechny čokolády. A tak jsem se zajímala dál, opravdu mě to chytlo, protože dobrá čokoláda, to je úplně jiný vesmír, než co si běžní konzumenti myslí, že čokoláda je.“
Jak vlastně tu dobrou čokoládu (anglicky fine nebo craft chocolate) definovat? „Za mě je to čokoláda, která se vyrábí s pokorou k surovině, které je dána péče už během pěstování,“ zamýšlí se Kastnerová. Kvalitní čokoláda se podle ní pozná podle druhu bobů: „Ta cesta od stromu po tabulku je velmi dlouhá a na mnoha místech se může pokazit,“ dodává degustátorka.
Jak probíhá degustace? Čím se čokoláda sladí a o čem vypovídá zvuk při ulomení tabulky čokolády? Kolik vzorků čokolády zvládne ochutnat degustátor a co musí o každém vzorku napsat v hodnocení? To si poslechněte v záznamu Apetýtu s Jarkou Vykoupilovou.
Související
-
Proč se tloustne po čokoládě? Je v ní hodně tuku, o cukr moc nejde, říká Durďák z Čokoládovny Janek
„Procenta na obalu čokolády ukazují, kolik je v ní kakaových bobů. A hlavně by to mělo být jako složka na prvním místě. Měli byste chtít, aby tam bylo co nejvíc bobů.“
-
Čokoládový fondán
Čtvrteční recept Apetýtu vám nadiktuje šéfkuchař Petr Svoreň, který je expert na umělecky servírované pochoutky. Ta dnešní bude plná čokolády, navíc to není nic složitého.
-
Jak nejlíp odstranit mastný flek, skvrny od ovoce, červeného vína nebo čokolády? Radí chemik z VŠCHT
Zabírají rady našich babiček na použití soli, citronové šťávy nebo sody? Kdy využít vodu s mýdlem, a kdy je lepší použít chemický přípravek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.