Dlouho jsem psala do šuplíku. Chce to odvahu, vyjít s kůží na trh, svěřuje se brněnská spisovatelka Hlavinková

15. září 2022

„Jsem vášnivý čtenář. Čtu všechno, co mi přijde pod ruku,“ popisuje svůj vztah ke knihám spisovatelka a patronka projektu Jižní Morava čte Lucie Hlavinková.

Brněnská autorka knih pro děti i dospělé se rozhodla pro spisovatelskou dráhu už jako malé děvčátko. „Dodnes mám schované komiksové sešity, které jsem psala mezi první a druhou třídou, nazvala jsem je tenkrát Příhody pejska Bobíka,“ směje se.

Přesto svou první knihu vydala teprve před několika lety. Proč? „Dlouho jsem psala do šuplíku. Chce to velkou odvahu, vyjít s kůží na trh a něco poslat ven,“ vysvětluje Hlavinková. Na svém kontě má tituly jako Apatykář či Šila jsem u Podolské. Protože historická témata knih pro dospělého čtenáře a hledání podkladů k nim je náročné, ráda si odpočine u psaní knížek pro děti. Co k tomu potřebuje? „Hlavně kotel zeleného čaje, sednout si a psát. Snažím se využít každou volnou chvilku.“ Společnost jí při tvůrčím procesu dělá pes. „Mám československého vlčáka. Je to taková moje editorka a manažerka v jednom,“ směje se autorka.

Jižní Morava čte s Lucií Hlavinkovou

Lucie Hlavinková se nově stala patronkou projektu Jižní Morava čte, který podporuje čtenářství dětí i dospělých. Ze své nové role má velkou radost: „Byla jsem polichocena, když mi patronaci nabídli. Je to pro mě taková třešnička na dortu.“ Projekt, jehož součástí je každoročně i soutěž, zahrnuje besedy, autorská čtení, výtvarné a různé kreativní činnosti, vždy spojené s ústředním tématem. Tím letošním je „co vypráví voda“.

Lucii Hlavinkovou tak čeká náročné, ale příjemné období. Zvládá se teď věnovat psaní? „Mám rozpracovanou knihu, jejíž inspirací jsou vzpomínky téměř stoletého pána. Jeho život připomíná Jamese Bonda z východu. Je až neuvěřitelné, aby to všechno prožil jeden člověk,“ poodkrývá spisovatelka své literární plány.

Co má společného dědeček Lucie Hlavinkové se Svatební cestou do Jiljí a proč se jí v dětství líbila kniha Děti z Bullerbynu? Poslechněte si celý rozhovor!

autor: Jarka Eliášová
Spustit audio

Související