Diváci v Americe nebo Kanadě nejsou tak hluční jako u nás. Nerozhodilo mě to, emoce jsem držel, přiznává Dostál

11. červen 2024

Hokejový brankář Lukáš Dostál vychytal na letošním Mistrovství světa tři nuly – v základní skupině proti Finsku, ve čtvrtfinále proti USA a ve finálovém zápase se Švýcarskem. Jako jediný Čech získal ocenění od IIHF pro nejlepšího brankáře šampionátu. A dostal se taky do nejlepší sestavy volené novináři.

On sám ale přičítá zásluhu hlavně práci celého týmu. „Kluci se vraceli, dělali všechny ty systémové věci, detaily, které možná běžný divák nevidí. Tím mi to hodně ulehčili.“

V brance po celý šampionát působil velmi klidně a vyrovnaně. „Soustředil jsem se na puk po puku, střelu po střele,“ popisuje bývalý hráč Komety Brno klíč k úspěchu, jak zvládnout tlak soupeřů, domácího publika, ale i zájmu médií.

Lukáš Dostál při oslavě na Staroměstském náměstí

V rozhovoru se Zdeňkem Truhlářem prozradil, že v sobě celou dobu držel balon emocí, který po gólu Davida Kämpfa na 2:0 ve finále se Švýcarskem doslova praskl. A co čeká Lukáše Dostála teď? Příprava na další sezónu NHL v klubu Anaheim Ducks, kde by rád působil i v dalších letech.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.