Den dobrých rad s Apetýtem

15. listopad 2021

Ve spolupráci s časopisem dTest jsme odvysílali speciální Apetýt. Jeho hostem byl Jan Maryška, redaktor časopisu dTest.

Podle čeho si vybíráte, co budete testovat?

Naše testování čerpá z několika různých stran – shromažďují se u nás podněty čtenářů, kteří píší, co by je zajímalo. Dalším zdrojem inspirace jsou aktuální kauzy a situace na trhu. Jsme členem mezinárodní organizace, která sdružuje spotřebitelské společnosti z celého světa. Spolupracujeme nejen s evropskými partnery, ale i s americkými či novozélandskými a spolu s nimi se na celé řadě testů podílíme. Někteří z partnerů vyhlásí testování nějakého tématu a my si můžeme říct, zda se k nim přidáme s našimi výrobky.

Kde testování probíhá?

Testování našich výrobků probíhá vždy v nezávislých laboratořích, takže bych tímto chtěl vyvrátit představu toho, že si někdy výrobky testujeme v redakci na stole nebo na koleně, tak tomu není. Do laboratoře posíláme veškeré produkty, které naším testováním projdou, od pneumatik přes domácí spotřebiče, mobilní telefony, televizory až po potraviny. Když mi po testu piva spousta lidí závidělo, že to muselo být zajímavé ochutnávání, tak jsem jen pokrčil rameny, protože jsem to pivo viděl jen ve chvíli, kdy jsme ho zabalili do laboratoře. A pak už jsem dostal jen výsledky, které jsem měl za úkol zpracovat.

dTest vstoupil za léta fungování do různých sporů mnohokrát. Jak to většinou dopadá?

Většinou soudní spory dopadají smírem, protože to soudní řízení v našich věcech bývá velmi časově náročné. Jako důkazy v těchto sporech slouží protokoly, které předložíme my. Do testů jdeme už s vidinou toho, že z toho může být nějaký soudně řešený problém. Takže už se musíme na tyto eventuality pojišťovat předem. Když budu mluvit za tu svoji oblast potravin, tak to znamená, že kdykoliv bych měl analyzovat něco, co je potenciálně rizikové, kontroverzní, tak to vždy musím analyzovat nejlepší laboratoři, která na tu oblast existuje. A laboratoř musí být vybavená patřičnými certifikáty, které nám už předem prokáže.

Jak vypadá laboratoř na testování praček? Jaký je rozdíl mezí národním a evropským testováním? Jak se testuje odolnost mobilních telefonů? A co je na testování to nejdražší? Poslechněte si v záznamu Apetýtu.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související