Dálkový plavec Rostislav Vítek: Plavání ve studené vodě je o mentalitě člověka

5. listopad 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plavec Rostislav Vítek ve studiu Českého rozhlasu Brno
0:00
/
0:00

Rostislav Vítek je několikanásobný držitel titulu mistra republiky v disciplíně dálkového plavání. Jaké to bylo plavat na olympiádě v Pekingu? Co s ním dělá pravidelné otužování a jak dopadl jeho letošní pokus o rekord v plavbě přes kanál La Manche?

S plaváním začal jako malý kluk v 5 letech. I když je bazén pro trénink nezbytný, Vítek preferuje hlavně přírodní koupání. Momentálně se spolu s ostatními nadšenci chodí otužovat a plavat do řeky Svratky v Brně-Bystrci. Minulý týden prý měla voda 11,2 °C, což je na přelom října a listopadu opravdu výjimečná situace. Stejnou teplotu měla voda ve skotském jezeru Loch Ness v srpnu, vzpomíná Vítek.

02934337.jpeg

„Stres, panika a křik – to jsou reakce lidí, kteří se do studené vody vydávají poprvé,“ říká o zážitcích z otužování Vítek. Nejdůležitější je ale udělat ten první krok do vody. Je známo, že otužování posiluje imunitu, a na to konto Vítek dodává, že když cítí, že na něj jde nějaká choroba, vyrazí k řece tu nemoc „vymrazit“.

„Plaváni ve studene vodě je o mentalitě člověka, většina lidí je spíš ráda v teple a večer nosí ponožky na spaní.“
Rostislav Vítek, dálkový plavec

Vítek je držitelem českého rekordu z roku 2009 o přeplavání kanálu La Manche spojujícího břehy Francie a Velké Británie. Událost, která se musí plánovat dlouho dopředu, si žádá o dodržování určitých regulí, jako třeba nemít na sobě při plavání neopren.

Na Olympijské hry v Pekingu rád vzpomíná. „Byl to vrchol, za kterým jsem směřoval a byl to pro mě výjimečný zážitek. Na olympiádu v Riu před dvěma lety už odjížděl jako trenér.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová