Co se stane, když se na pracovním úřadě setká Lenin s Presleym? Poslechněte si povídky Jána Sedala

Na Měsíci autorského čtení 2019 Sedalovy texty interpretoval Josef Zajíček
Na Měsíci autorského čtení 2019 Sedalovy texty interpretoval Josef Zajíček

Poslechněte si nahrávku, kde čte Arnošt Goldflam povídky Jána Sedala, a která byla natočena pro rozhlasový magazín Zelný rynk.

Brněnský herec Ján Sedal (nar. 12. dubna 1948) byl dlouhá léta členem hereckého souboru HaDivadla. Přestože se narodil v Bratislavě, většinu svého života spojil právě s tímto nejprve prostějovským, pak brněnským divadlem. Spolupracoval však i s jinými soubory a hrál ve třech desítkách filmů. Kromě Dědictví aneb Kurvahošigutntág například ve filmech Díky za každé nové ráno, Hanele, Cesta z města nebo Alois Nebel. Byl také obsazován do rolí v televizních seriálech, kupříkladu Četnické humoresky, Svět pod hlavou, Bohéma a Vzteklina.

Arnošt Goldflam na festivalu Měsíc autorského čtení

V roce 2018 byl však napaden v centru Brna a musel prodělat operace mozku, ze kterých se dlouho zotavoval.  Nejspíš i v souvislosti s nemožností pokračovat v herecké práci vyšlo najevo, že Ján Sedal od roku 2007 posílal formou SMS své básně různým adresátům – především svému někdejšímu kolegovi z HaDivadla, režiséru a dramatikovi Arnoštu Goldflamovi. „Pracovali jsme spolu léta,“ vzpomíná Arnošt Goldflam, „hrál v mých inscenacích převážně hlavní role a mnohokrát jsme se přeli, ba hádali. Hrál ale vždycky výborně, spoustu věcí vymyslel a celé roky jsme se měli a dodnes máme rádi.“

Potvrzuje to i jedna z SMS básní, v níž Ján Sedal 9. prosince 2009 Arnoštu Goldflamovi píše: „Mám tě rád, ne marmelád. / Rád jak karamelku, / půlku i vcelku.“ Sedalovy verše vyšly i knižně – v nakladatelství Torst, a to právě péčí Arnošta Goldflama. V rozhlasovém magazínu Zelný rynk jsme výběr z nich vysílali v roce 2018.

V letošním roce se ukázalo, že kromě veršů píše Ján Sedal také krátké – apokryfní – prózy.  A opět jsme výběr z nich natočili v interpretaci Arnošta Goldflama, takže je možné si je poslechnout.

Víte, co se stane, když se na pracovním úřadě setká Lenin s Presleym? Nebo když dvěma psům hodí Kristus jako aport svou svatou, přesvatou nohu? Anebo když chtějí mniši Okurka a Dýna zjistit, co je to nic? Poslechněte si celé pásmo povídek, které zazní v pořadu Zelný rynk s datem 17. srpna.