Co pomůže na oteklé nohy? Chůze, střídání studené a teplé vody i heřmánková mast

28. červen 2024

Prevencí oteklých nohou je dostatek chůze, jízda na kole nebo plavání. Naopak se nedoporučují silové sporty. Další tipy přidají Babské rady!

Pokud máte sedavé zaměstnání, nezapomínejte na důkladné a pravidelné protahování nohou. Doporučují se krouživé pohyby kotníků, výpony na špičky, chůze po patách a protahování vnější i vnitřní strany chodidel. Nenoste těsné nepohodlné boty ani těsné kalhoty.

Při sprchování nohou střídejte teplou a studenou vodu, což rozproudí krevní oběh. Můžete také vyzkoušet následující metodu: do větší nádoby nalejte studenou vodu a v ní šlapejte po dobu 3 minut. Poté si nohy osušte a procházejte se v ponožkách, nejlépe po chladnější dlažbě.

Bylinkové masti, které mírní otoky, obsahují heřmánek, arniku, kostival, kaštan, aloe veru, tymián a eukalyptus. Uzdravení podpoří i čaje z břízy a vřesu, obecně směsi na podporu srdeční a jaterní činnosti.

Na otoky těla (převážně nohou) je užitečná nahrubo nastrouhaná okurka, která se dá do sklenice s víčkem, zaleje se vodou, trošku osolí a dá do lednice vychladit, poté se nápoj pomalu popíjí.

Pokud jsou klouby nejen oteklé, ale i bolavé, zkuste nahřát syrový zelný list, obvázat ho na nemocném místě obinadlem a nechte působit. Pro rychlejší účinek syrový zelný list propíchejte vidličkou nebo naklepejte na prkénku, dejte na kloub a zafixujte průhlednou potravinovou fólií.

Spustit audio

Související