Co brzdí výstavbu nové Jižní čtvrti v Brně? Odpovídá architekt Michal Sedláček

13. prosinec 2018

Na začátku prosince Kancelář architekta města Brna pořádala workshop, který hledal odpověď na to, jak by mohla vypadat nová městská čtvrť obvykle nazývaná Jižní centrum. V té by do budoucna mohlo najít domov deset až patnáct tisíc obyvatel.

Potřeba bytů v jihomoravské metropoli je ale ještě větší a výstavbu dalších brzdí to, že Brno stále nemá nový územní plán.

Kdy začnou růst bytové domy na území mezi ulicemi Nové sady, Nádražní a Benešovou ze severozápadu, nákladovým nádražím Brno-Komárov z jihovýchodu a korytem řeky Svratky z jihozápadu? „První bytové doby by se tam mohly objevit nejdříve za pět let, což je podle mě optimistický pohled,“ říká Sedláček.

Kvalita veřejných prostranství se musí zlepšit, jinak lidé nebudou mít zájem v dané lokalitě bydlet.
Michal Sedláček, architekt

„Ta čtvrt má obrovský potenciál – docházková vzdálenost od centra, výhled na Petrov, revitalizovaná oblast řeky Svratky, parky, nové nádraží. Předpoklad je výborný. Je ale třeba vybudovat infrastrukturu – silnice, hromadnou dopravu a také nové nádraží.“ Jenže do toho budou zapojené tři subjekty, a to stát, kraj a město Brno. Kvůli řece Svratce je navíc nutné vybudovat protipovodňová opatření. To vše musí být hotové před tím, než se začnou stavět domy.

Může kancelář architekta města Brna ovlivnit to, jaké byty vyrostou v nové čtvrti? Poslechněte se celý rozhovor.

autoři: Zuzana Kopuletá , lop
Spustit audio