Církev to kritizovala, ale praxe byla jiná. S etnoložkou Annou Grůzovou o pověrách a lidové magii
Lidová magie a pověry byly součástí života našich předků. „Takové rady se vyskytovaly v léčitelských textech, v herbářích, ale i v hospodářských knížkách, kde byly rady pro dobytek, a objevovaly se třeba i v modlitebních knížkách,“ popisuje etnoložka Anna Grůzová. Ale nebyly pověry v rozporu s vírou? „Nejednoznačnost ze strany církve, která sice oficiálně proti pověrám a magii vystupovala, ale praxe byla odlišná, vytvářela to zmatení v očích věřících.“ Více v rozhovoru!
Související
-
Etnolog: Červen a květen byly tradiční měsíce lásky i magie. Církev proto přesouvala mše na večer
Co symbolizovalo stavění májů, nebo proč jsou svatojánské svátky spojeny také s erotickými rituály. Hostem je etnolog a etnograf Martin Šimša. Moderuje Markéta Ševčíková.
-
Hry, pověry a obřady na jaře
Třesení stromem, řehořskou hru, vynášení smrti, velkopáteční omývání a další dodnes živé i zapomenuté jarní hry, pověry a obřady představuje Anežka Heinzlová.
-
Na Štědrý den se nemají vynášet odpadky. Svobodné dívky mohou odhalit budoucnost klepáním na kurník
Tradiční oslava Vánoc se pojí s lidovými zvyky a tradicemi. A tak někde lijí olovo, jinde pouštějí ořechové lodičky, krájejí jablko či házejí střevícem. Jaký to má význam?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.