Chraptíte? Zkuste křen s medem, slanou vodu nebo další fígly z Babských rad

15. červen 2023

Chrapot je například pro profesi moderátora doslova utrpení. Babské rady přinášejí několik fíglů, jak s ním zatočit.

Do dvou decilitrů vody vhoďte jednu nadrobno nakrájenou cibulku a mírným varem ji asi 15 minut vařte, pak přihoďte majoránku, stroužek česneku a vařte dalších pět minut. Poté slijte přes cedník, přidejte po lžíci medu a olivového oleje. Každou hodinku pak užívejte polévkovou lžíci tohoto medikamentu.

Obecně lze při chrapotu doporučit hlasový klid – tedy nemluvit ani nešeptat, neustále zvlhčovat krk popíjením čaje, kloktat slanou vodu nebo šalvěj.

A ještě jeden bojovník proti chrapotu: nastrouhejte najemno 2 lžíce křenu a přidejte 1 lžíci medu, tahle směs se užívá třikrát denně po čajové lžičce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.