Žaludeční potíže, kašel nebo štípance od hmyzu? Se vším pomůže jitrocel
Čaje, sirupy a kapky z jitrocele léčí nemoci průdušek i trávící problémy. Semeno jitrocele, které rychle bobtná, se užívá proti žlučovým kamenům a proti zácpě.
Odřeniny hojí přiložení lístků jitrocele na ránu, pomáhají i od bolesti! Stejný postup opakujte, když vás na procházce poštípe hmyz. Žaludeční problémy zmírní čerstvý jitrocel natrhaný na jaře, který rozmixujete a užíváte 3x denně po lžičce.
Pozor, jitrocel je ale náročný na sušení. Nesmí dojít k mechanickému poškození listů, kdy vznikne černá skvrna. Bylina je v takovém případě nevhodná k použití.
Připravte si také jitrocelový sirup proti kašli. Lístky jitrocele proslaďte cukrem a vrstvěte do zavařovací sklenice, kterou převážete celofánem a dáte na 3 dny na slunné místo. Poté sceďte a užívejte 5x denně po lžičce.
Související
-
Někdo má jitrocel za plevel, jiný ho zná už od dětství jako hojivou léčivku
Beraní jazýček, král cest nebo myší ocas, to všechno jsou lidové názvy pro jitrocel. Léčivé účinky jitrocele znali už staří Řekové, kteří mu říkali chladivá bylina.
-
Smaženky z jitrocele
Příroda je v plné síle a na louce se dá posbírat a zkonzumovat kde co. Dnes bude řeč o jitrocelu a tak si z něj něco dobrého připravíme.
-
Jitrocel nám hlídá plíce, vyzdvihuje bylinku fytoterapeutka
Právě dýchací cesty jsou podle fytoterapeutky Moniky Šedivcové hlavní oblastí působnosti jitrocele.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.