Brněnští zastupitelé neodkývli územní plán. Městu zůstává ten z roku 1994

21. červen 2022 16:37

Čtyři roky příprav dokumentu, který měl definovat budoucnost Brna, neskončily úspěchem. Zastupitelé dnes po hodinách diskusí materiál odmítli podpořit.

Co chtějí zastupitelé změnit?

Zastupitelé chtějí zpřesnit regulaci zástavby ve stabilizovaných plochách (včetně vnitrobloků), rozčlenit plochy pro bydlení na bydlení hromadné a individuální, vyhodnotit některé dopady plánu a opakovaně posoudit připomínky městských částí z veřejného projednání. Do souladu s pravidly je potřeba uvést vymezení pozemků, které na město převedl bezplatně stát.

 

Územní plán vrátili k přepracování Kanceláři architekta Brna. Přijetí nepodpořila ani část koaličních zastupitelů. Pro vrácení dokumentu hlasovalo 35 zastupitelů z celkových 55. Návrh na další úpravy prošel především díky hlasům koaliční ODS a ČSSD a opozice. Plán naopak prosazovala koaliční KDU-ČSL, podle jejíchž zástupců je v pořádku.

Část nesouhlasících má námitky proti obsahu dokumentu a vyhrožovali, že ho napadnou u soudu. Další upozornili na problémy, které město řeší se Státním pozemkovým úřadem. Město totiž některé pozemky dostalo od státu s podmínkou, že deset let nezmění jejich využití. To by ale dokument udělal.

V Brně tak dál platí územní plán z roku 1994, který přes opakované aktualizace neodpovídá potřebám města. Některé rozvojové lokality v něm nejsou zanesené. Právníci radnice teď musí podrobně posoudit, jaké právní důsledky postup bude mít. Může jím být i omezení nové výstavby včetně významných dopravních staveb.

Příprava nového územního plánu Brna trvala čtyři roky.

Brno má jeden z nejstarších územních plánů v republice. Podle zákona měl přestat platit letos, změny zákona ale termín posunuly na rok 2028. Není ale jasné, jestli nový dokument do té doby vznikne. O postupu rozhodne pravděpodobně až zastupitelstvo, které vzejde z podzimních komunálních voleb.

Spustit audio

Související