Brněnský rozhlas dostal k výročí letecké záběry svých útrob. Podívejte se na fotky!
Pokud si pracovníci Českého rozhlasu Brno mysleli, že je už další nové fotografie jejich budovy nemohou překvapit, mýlili se. Podívejte se na unikátní záběry pořízené rok po dokončené rekonstrukci.
Důvěrně známé pohledy na obnovený světlík, mramorem obložené haly nebo jedinečné schodiště doplnila tento týden náhoda. A ta se stala i dárkem k prvnímu výročí ukončení rekonstrukce budovy, navržené architektem Ernstem Wiesnerem a dostavěné v roce 1925.
Rozhlasový kolega Tomáš Pancíř přijel do Brna moderovat besedy s kandidáty, kteří v boji o Senát postoupili do druhého kola. A při té příležitosti se zeptal, jestli už obnovená budova má i fotografie a videa z dronu. Jako držitel příslušné licence měl především na mysli pohledy zvenčí. Ale když prozradil, že má svůj dron u sebe, přišel jiný nápad.
Světlík, schodiště, pohledy od stropu
Pořídit letecké snímky přímo v budově. A vytvořit tak záběry, které jinak udělat nejde, případně by k nim bylo potřeba stavět komplikované lešení. „Byli jsme překvapení, kolik atraktivních pohledů nám to nabídlo. A to si mnozí lidé říkali, že už jde jen vylepšovat osvědčené pohledy,“ přiznala ředitelka brněnského rozhlasu Hana Ondryášová.
Dron vystoupal světlíkem, který navrhl Wiesner tak, aby přinášel denní světlo do prostor, kam se nedostane okny. K tradičnímu pohledu zdola do konstrukce nad světlíkem doplnil i záběr z ní dolů přes pět pater.
Podobné překvapení nabídly i fotografie a videa od stropu na halu před ředitelnou nebo z prostřední části schodiště. Také o nich dosud ani rozhlasáci netušili. „Je to moje první větší zkušenost s využitím dronu v interiéru. Ale jsem nadšený, ta budova mne uchvátila,“ svěřil se Tomáš Pancíř.
V budově si podávají ruce návštěvníci i experti
Rekonstrukce budovy Českého rozhlasu Brno spojená s památkovou obnovou i modernizací technologií skončila v září 2021. Práce si vyžádaly přibližně 130 milionů korun.
Čtěte také
Za tu dobu si budovu prohlédly na dva tisíce lidí, kromě jednorázových prohlídek i při dnu otevřených dveří, akci Open House Brno nebo Dnech evropského dědictví. Kromě toho ale budovu navštívila i řada odborníků – naposledy například delegáti kongresu Mezinárodní rady muzeí nebo prezidentka Bavorské komory architektů Lydia Haacková.
Za památkovou obnovu obdržel Český rozhlas ocenění v kategorii velkých staveb v soutěži o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje.
Zástupci ateliéru Tišnovka v čele s architektem Milošem Klementem, který úpravy budovy navrhl, nyní ve spolupráci s pracovníky rozhlasu chystají reprezentativní publikaci o budově.
Související
-
Tři etapy, čtyři roky. Funkcionalistická budova Českého rozhlasu Brno je po rekonstrukci
Budova Českého rozhlasu Brno v uplynulých letech procházela rekonstrukcí. Ruch stavebních prací už ale ustává a budova se dnes slavnostně otevírá.
-
Památkáři našli ztracený hrob uznávaného architekta, mimo jiné autora brněnského krematoria
Místo posledního odpočinku jednoho z nejvýznamnějších meziválečných architektů na Moravě Ernsta Wiesnera označovali odborníci za zničené. Památkáři ale hrob nečekaně našli.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.