Březen – měsíc úklidu. Vyrazíme do Retro-use, k efektivní třídicí lince a uklidíme Česko
Tématem dalšího dílu pořadu Jihomoravský rok byl úklid. Nejen ten kolem nás, ale i v naší hlavě. Každé jaro se do terénu vydávají tisíce dobrovolníků zorganizovaných spolkem Ukliďme Česko! Kdy tradice začala a je odpadu více či méně? Představíme vám i rychlou třídicí linku odpadu, na kterou může být Brno hrdé: „Odpad netřídí lidé, ale stroje,“ říká mluvčí SAKO Brno Michal Kačírek. Navštívíme taky Retro-use – místo, které dává starým věcem nový význam.
Související
-
Jak se uklízí svět? A jak vést děti k zodpovědnému přístupu k odpadu?
Jak se uklízí svět? Proč jsou černé skládky nebezpečné? Jak dlouho se rozkládá žvýkačka nebo nedopalek cigarety? Co přivede ke vztahu k přírodě městské děti?
-
Jsem vyléčená bordelářka, směje se cleanfluencerka Kateřina Brožová. Jak vést děti k úklidu?
Mnoho lidí ji zná ze sociálních sítí. „Natáčím videa, kde ukazuju, jak jednoduše a efektivně uklidit. Mám radost, když mi pak ukazují fotky,“ vypráví v Blízkých setkáních.
-
Retro-Use: Lidé přinášejí do sbírky historické poklady i vzpomínky na mládí
Tisíce zdánlivě nepotřebných předmětů donesli Brňané do protiatomového krytu 10-Z v kopci pod hradem Špilberkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.