Americký velvyslanec Andrew H. Schapiro
popsal Českému rozhlasu Brno osudové rozhodování svých předků v Praze v roce 1939.
Musíme být připravení čelit nebezpečí, které hrozí i České republice v souvislosti s ukrajinským konfliktem. „Bylo by velkým omylem, abychom posuzovali dopad sankcí jenom z perspektivy měsíců,“ řekl Českému rozhlasu Brno nový americký ambasador Andrew H. Schapiro při první oficiální návštěvě Moravy.
Na pověřovacích listinách velvyslance ještě ani nezaschl inkoust a zástupce USA dorazil do Brna. Se svými dojmy se svěřil i moderátorce Monice Brindzákové a jejím prostřednictvím posluchačům Českého rozhlasu Brno.
Andrew H. Schapiro je v pořadí devátým velvyslancem USA v České republice. Vysloužil si už pověst sympaťáka, který byl spolužákem prezidenta Baracka Obamy. „Člověka by nikdy nenapadlo, když studuje na vysoké škole, že jeden z jeho spolužáků udělá takovou kariéru,“ přiznal s úsměvem diplomat.
Pro něj osobně je mise v České republice symbolickým uzavřením rodinného kruhu. Jeho předkové totiž v roce 1939 prchali z Prahy před nacisty. „Dědečkovi se podařilo směnit reprezentativní byt za pět povolenek k vycestování. Nicméně tehdy mu úředník přinesl jen tři a rodina musela vybírat, které dítě vzít s sebou,“ vylíčil tehdejší situaci.
Andrew H. Schapiro ale v Českém rozhlase Brno nezůstal jen u popisu svých vztahů k České republice. Mluvil o nebezpečí spojeném s islámskými radikály, ale také o konfliktu na Ukrajině a sankcím vůči Rusku, stejně jako o pohledu na lidská práva. Připomněl například angažmá amerických podniků v Brně včetně záměrů na rozšíření. „Brno je centrum vývoje a výzkumu, je to zřejmě důsledek toho, že je tu velká univerzita,“ dodal. „Před chvílí jsem byl v Muzeu romské kultury a všem bych tu návštěvu doporučil,“ dodal další ze svých postřehů týkajících se Brna.
Nový velvyslanec získal vzdělání na prestižních amerických univerzitách: bakalářský titul v oboru historie na univerzitě Yale, magisterský titul v oboru filosofie, politika a ekonomie v Oxfordu a doktorát na Harvard Law School. Profesí je především právník. Pracoval jako asistent soudce i veřejný obhájce v New Yorku, kde zastupoval obviněné z federálních trestných činů, kteří si nemohli dovolit zaplatit vlastní advokáty. Následovalo 16 let praxe v právních firmách. Byl také mimo jiné členem Národního finančního výboru v rámci Národního výboru Demokratické strany a jeho programového výboru za rok 2012.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://brno.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/b71c5d2b93b9741c57997922a6ba086a.jpg?itok=pJjrY4Ii)
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.