Akordeonista Vojtech Szabó si zahrál s Pražským výběrem i roli jukeboxu v divadle

25. červenec 2022

Vojtěch Szabó je sólový hráč na akordeon a patří k evropské interpretační špičce. Věnuje se převážně jazzové, francouzské a argentinské hudbě. Progresivním stylem a hrou na elektrický akordeon dokáže nadchnout i popové a rockové publikum.

„Na akordeon se dá zahrát víceméně všechno. Váží zhruba 11,5 kilogramu. Na koncertech raději stojím, na zádech je to potom cítit. Na hraní není potřeba přílišná fyzická síla, i když si to někteří myslí,“ popisuje.

Jarku Vykoupilovou zajímalo, jestli funguje Vojtěch Szabó někdy jako hrací skříň (v nejlepším slova smyslu!). „Ve Slováckém divadle jsem opravdu hrál jukebox,“ směje se. „Udělali skříň, kde jsem seděl a hrál postavu Rusa, který tam pil vodku a hrál na přání.“

A na jaké hudební zážitky akordeonista nejraději vzpomíná? „Bylo super zahrát si na festivalu na severu Irska s jazzovými muzikanty.“

Z čeho se skládá a jak funguje akordeon? A jaká historka se váže ke spolupráci s Pražským výběrem? O tom uslyšíte v záznamu Apetýtu, kde zazní i slavná melodie z filmu Amélie z Montmartru.

autoři: Jarka Vykoupilová , lop
Spustit audio

Související