7 tipů, jak sklízet bylinky: roli hraje ostré nářadí i slunečné počasí
Poradna s Blankou Kocourkovou na téma aktuální sklizeň bylin. Jak sklízet levanduli a na co si dát při sběru bylinek pozor?
Jaké jsou hlavní zásady pro sklizeň?
- mít ostré nářadí – naťové byliny, které dělají trsy, odstřihujeme cca 5 cm nad zemí
- u bylin s jednou lodyhou odstřihujeme konce stonků, lodyha se rozvětví a prodloužíme tím dobu sklizně (kopr)
- pro levanduli, šalvěj, tymián, saturejku a další platí, že se stříháním dají tvarovat
- když jsou stonky byliny tuhé, sklízíme jen listy (bazalka)
- sklizené byliny bychom měli opláchnout pod slabým proudem vody, zvláštní pozornost věnujeme druhům s kadeřavými listy – necháme je oschnout a ihned je zpracujeme, nebo dáme sušit
- základní pravidlo pro čas sběru je, že nevhodné jsou deštivé a vlhké dny, sbírat se má ve dnech suchých a slunečných
- sklízíme vždy tolik léčivých rostlin, na kolik máme sušící kapacitu, na jeden metr čtvereční umístíme v čerstvém stavu: 0,25-1 kg květů, 3 kg listů, 2-3 kg natě, 3-6 kg kořenů
Teplota sušení by neměla přesáhnout 50-55 °C (tato teplota je myšlena jako teplota vzduchu vstupujícího do sušárny a zajišťuje maximální teplotu na povrchu sušených produktů okolo 40 °C), nižší teploty při sušení nesou riziko zapaření a následného napadení plísněmi.
Sklizeň levandule
Zvláštní pozornost si v tomto období zaslouží sklizeň levandule. Sklizeň nastává až v době, kdy květenství pomalu odkvétají, jsou nejvoňavější a nejvhodnější pro získání silice. Chceme-li kytičky levandule, postupujeme takto:
- Sklízejte levanduli v době, kdy je rozkvetlá. To podporuje nový růst v kořenech rostliny, která díky tomu vypadá upraveně a mimo to získáte 1-8 svazečků čerstvých levandulových květů.
- Naskládejte levanduli do svazečku. Rukama nasbírejte dostatek stonků, které se vám budou pohodlně držet v ruce. To je jeden svazeček levandule. Stonky jsou poměrně tuhé, takže je můžete sbírat ze všech částí keře, aniž byste museli mít obavy, že je potrháte.
- Odstřihněte levandulové stonky těsně nad jejich dřevnatou částí.
- Odstraňujte odumřelé části keříku. Všechny stonky, které jsou uschlé, spolu s odumřelými větvičkami a další hmotou z rostliny pravidelně odstřihávejte.
Související
-
Poradna Apetýtu: sběr bylin v lese
Bylinková poradna s Blankou Kocourkovou o tom, jak sbírat byliny na loukách a v lese.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.