Zrekonstruované Mendlovo náměstí v Brně ozdobí socha s názvem Hrachovina

15. prosinec 2021

Na Mendlově námětí v Brně bude po jeho rekonstrukci stát nová socha. Monument nazvaný Hrachovina odkazuje na Gregora Johanna Mendela. Zároveň taky připomene dvousté výročí narození zakladatele genetiky, které připadá na příští rok. Vítězný návrh veřejné soutěže představili její organizátoři.

Monument bude poměrně velký, skládat se bude ze tří částí. Každá z nich odkazuje na zákony genetiky, kterými se Mendel zabýval. Tou dominantní částí je 16 stél, které mají představovat vyklíčené hrášky. Ty budou mít na výšku až 4,6 metru. Na jejich vrcholu jsou hrášky v barvách i tvarech poměrově odpovídajících Mendelovým objevům. Autor návrhu, brněnský sochař Jaromír Gargulák, se při tvorbě inspiroval opravdovými hrášky, které si sám zasadil a pozoroval.

Celé dílo bude z bronzu a unikátní tím, že mezi jednotlivými stélami bude možné procházet. Kvůli bezpečnosti pak budou duté odlitky uvnitř ještě vyztužené.

Své návrhy do soutěže přihlásilo celkem 8 umělců a podle jednoho z členů odborné poroty, výtvarníka Kurta Gebauera, ten výběr rozhodně nebyl jednoduchý. Návrh Jaromíra Garguláka nakonec zvítězil i díky tomu, že nejlépe splňoval podmínky na umístění v prostoru a nejlépe vystihoval podstatu Mendelova bádání.

„Odborníkům na genetiku, kteří tam taky byli, se nejvíc jevilo, že tohle je nejblíž Mendlovu výzkumu. Někteří autoři už šli k nějakým náznakům modelu DNA, což Mendel ještě není, takže se bral i na to ohled,“ vysvětluje Gebauer.

Termín odhalení

Definitivní termín odhalení bude záviset na tom, jak rychle budou postupovat opravy Mendlova náměstí. Vedení města předběžně počítá s létem příštího roku, ale konkrétní termín ještě nepadl.

S odléváním jednotlivých částí ale musí sochař začít co nejdříve. Vzhledem k rozsahu díla předpokládá, že výroba zabere při zapojení 15 lidí víc než 8 měsíců. Celkem bude socha vážit asi 12 tun a náklady dosáhnou 20 milionů korun. Polovinu z toho už přislíbilo město Brno, zbytek bude obecně prospěšná společnost, která zajišťuje oslavy Mendlova výročí, shánět od dárců. 

autor: Hana Florianová
Spustit audio

Související