Znojmo vybralo místo pro první parkovací dům v centru. Opozice kritizuje postup radnice

Parkování v centru Znojma má usnadnit připravovaný parkovací dům. Vedení radnice pro něj vybralo místo. Budova se třemi stovkami parkovacích stání by měla být na náměstí Svobody poblíž městských lázní. Původně ale měl dům stát na místě zbouraného bývalého sídla Městské zeleně. Nové umístění se nelíbí opozičním Pirátům, kterým vadí způsob, jak vedení města Znojma k přípravám projektu přistupuje.

Pracovní den, je zhruba půl druhé odpoledne. Desítky aut se tísní jedno vedle druhého v okolí Pražské ulice. Takřka plné je placené parkoviště u křižovatky u městských lázní. To stejné platí pro proluku po zbouraném domě bývalé Městské zeleně. Ten před dvěma lety dělníci zdemolovali, aby na jeho místě postavili parkovací dům.

Proluka po zbouraném domě bývalé Městské zeleně slouží jako parkoviště

Od těchto plánů ale město podle místostarosty Jana Groise zvoleného za ČSSD upustilo. „Díky tomu, že by parkovací dům měl minimálně čtyři patra, ta frekvence by se tam samozřejmě zvýšila. Jedná se o ulici Dvořákova a potom hlavně výjezdy z ulic Slovenská. Právě dopravní experti a inženýři doporučili vytipovat jinou lokalitu.“

To ale až poté, co byl dům už zbouraný. Pozornost se přesunula ke zbývající ploše na náměstí Svobody. Podle Jana Hory, člena výboru pro územní a strategické plánování nominovaného za Pirátskou stranu ale parkovací dům zhatí rozvoj okolí jedné z nejrušnějších křižovatek ve Znojmě.

Jak má nový parkovací dům ve Znojmě vypadat? Vítězný návrh si prohlédněte zde.

„Je to prominentní exponované místo. Náměstí už jako náměstí nefunguje. Funguje jako křižovatka. A potvrdit, že to bude už jen dopravní uzel, že už se tam nestane nic lepšího, mě přijde špatně.“

Hora zároveň kritizuje, že dopravní studii si mělo město zadat ještě před výběrem nejvhodnější lokality. Ta je totiž jedním ze stěžejních bodů, který o stavbě rozhodne. V tuto chvíli tak není jisté, zda se dělníci do stavby na náměstí Svobody za zhruba 170 milionů korun vůbec pustí.

„Na náměstí Svobody rada rozhodla, aby teď konzultovali odborníci na dopravu. Je potřeba konzultovat i s ŘSD. Vedle toho parkovacího domu prochází silnice I. třídy, takže teď se tam bude dělat dopravní studie, jestli je na to lokalita vhodná a zároveň na úpravu celého náměstí Svobody,” pokračuje místostarosta Grois. 

O rozvoj náměstí, ze kterého mohla vzniknout čtvrť s byty, obchody i parkováním v podzemí, svedli architekti pomyslný souboj už před dvanácti lety. Podle vedení města se ale nenašla politická vůle nebo odvaha na odstartování proměny v centru města. Současný projekt ale nemá být zásadním způsobem v rozporu s výsledky soutěže z roku 2009.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související