Zkoušeli jste v dospělosti číst znovu Vinnetoua?
Literární vědec a šéfredaktor brněnského nakladatelství Host Miroslav Balaštík píše o spoluprožívání a znovuprožívání jako potřebách typických pro dětskou četbu. Jestli to funguje i v dospělosti, o tom uvažuje na příkladu čtení vinnetouovek.
„Ležím v noci schovaný pod peřinou a v matném světle baterky čtu první díl Vinnetoua. Kolem postavičky cínových vojáčků, kteří představují indiány, protože plastové figurky rudých bratrů nebyly tehdy k dostání. A pak tam mám ještě péro z káněte a nůž rybičku. Hltám stránku po stránce a uši mi hoří vzrušením a asi taky nedostatkem kyslíku a strachem, že mne rodiče přistihnou.“
Tak vzpomíná na okolnosti své dětské četby Miroslav Balaštík a přiznává, že vinnetouovky ho tehdy dokázaly přimět k tomu, že běhal po jundrovském lese s kusem dřeva připomínajícím tomahawk a honil proradné bledé tváře ze třetí C.
Podobné vzpomínky na dětskou četbu má většina z nás. Podle Miroslava Balaštíka je příznačná právě potřeba spoluprožívání příběhu – proto si také v dětství s kamarádem pižlal nožem rybičkou zápěstí na znamení bratrství.
Druhým typickým aspektem dětské četby je podle něj znovuprožívání. Kolektivní sdílení příběhu vytváří potřebu prožít jej znovu a rozvíjet jej mimo text. V dospělosti se totéž projevuje jinými způsoby, například hromaděním knih téhož autora. „Pídíme se po rozhovorech s ním, po jeho názorech, nebo dokonce toužíme po setkání s ním a podpisu v knize.“
Jak jste si odpověděli na titulní otázku? Miroslav Balaštík se prý nedávno pokoušel znovu začíst do příběhů Vinnetoua – ale marně. Už ho to prý nudilo. Na ono dětské vzrušení z četby pod peřinou se však pamatuje dodnes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.