O pořadu Zelný rynk

Literárně-publicistický magazín Aleny Blažejovské přináší texty a seriály předních spisovatelů a publicistů, ale i začínajících tvůrců.

Rozhovory a reportáže mapují moravská nakladatelství, divadla, časopisy, klubovou scénu, festivaly a vůbec kulturní dění na Moravě. Součástí pořadu je i seriál a rubrika Kulturní výročí. Setkáte se s nahrávkami nezávislé hudební scény i s hosty, kteří reprezentují nejrůznější alternativy životního stylu, filozofie, náboženství a umělecké tvorby.

Autorka Alena Blažejovská vystudovala češtinu a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (tehdy UJEP) v Brně. V Českém rozhlase působí od roku 1986. Od roku 2000 vyučuje v ateliéru Rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na Divadelní fakultě JAMU. V roce 2019 byla jmenována profesorkou. Je držitelkou ceny města Brna v oblasti žurnalistiky a publicistiky pro rok 2017.

Historie pořadu

Literárně-publicistický magazín Zelný rynk se vysílá od roku 1996. Již v roce 2000 zaujal porotu soutěže Prix Bohemia Radio v kategorii Pořady uměleckého slova. Rozhlasový režisér, publicista a pedagog Jiří Hraše tehdy konstatoval, že tento brněnský magazín je svým charakterem v historii rozhlasového vysílání v Česku unikátní.

V následujícím roce získala Alena Blažejovská za pořad Zelný rynk Cenu programového ředitele Českého rozhlasu Josefa Havla za rok 2000. Fejetony psané pro Zelný rynk byly opakovaně oceněny v mezinárodní soutěži Evropský fejeton. V pořadu se už řadu let prezentují rovněž studenti a absolventi Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky, který funguje na Divadelní fakultě JAMU.

Pořad připravují

Další pořady

 • Šalom alejchem

  Magazín o židovském životě u nás i ve světě. O kultuře, náboženství, osobnostech. O židovské současnosti i historii.

 • eRko

  Magazín o Českém rozhlase. Novinky z vysílání, zajímavosti ze zákulisí, rozhovory se zajímavými lidmi i soutěž o ceny. Moderuje Jan Kovařík.

 • Na pěknú notečku

  Lidové písně z Moravy pro každý den, k poslouchání i zazpívání. Stálice z archivu i současné nahrávky z regionů.

 • Country dostavník

  Hodinové setkání s evergreeny i novinkami naší scény country, folku a trampské písně, doplněné originálními verzemi písniček.