Z vily Tugendhat do sousední vily Löw-Beer projdou návštěvníci nově přes propojené zahrady
Zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer které kdysi tvořily jeden celek, jsou ode dneška (5. června) znovu propojené. Návštěvníci mezi nimi můžou procházet stejně, jako to dělávali jejich původní majitelé.
Na obnovení průchodu se dohodly obě instituce, které areály spravují, tedy Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska. Jeho otevření ale zkomplikoval fakt, že zatímco níže položená zahrada vily Löw-Beer je volně přístupná, vstup do zahrady vily Tugendhat v horní části svahu je zpoplatněný. Lidé tak musí projít turniketem s kontrolou vstupenek.
Myšlenka propojení obou zahrad je stará nejméně tři roky. Její realizace se ale protáhla, protože oplocení zahrady vily Tugendhat bylo potřeba napojit na stávající bezpečnostní systém. A také bylo nutné vybudovat chodník k turniketu. Stavbu loni v listopadu zkomplikoval nález historické cesty v místě zamýšleného chodníku. Takže následoval záchranný archeologický průzkum a zjistilo se, že cesta vedoucí k budově bývalé celnice, kde je dnes kavárna, představuje asi nejstarší prvek v celém širokém okolí. Byla postavená z cihel pocházejících z jedné z brněnských cihelen už v 19. století. Vedle ní je žlábek na dešťovou vodu, vyložený říčními valounky. Archeologové cestu museli zadokumentovat, pak ji znovu zakryli zeminou a v tom samém místě je teď postavený mlatový chodník.
Proč nebylo možné umožnit vstup do zahrady vily Tugendhat zdarma, nebo naopak zpoplatnit vstup do dolní zahrady Löw-Beerů, aby byl návštěvnický režim v obou areálech stejný?
Důvodem jsou podmínky, za kterých obě instituce dostaly evropské dotace na obnovu vil a jejich okolí. Proto musí zůstat zahrada vily Löw-Beer přístupná zdarma, zatímco za vstup do zahrady vily Tugendhat se platí 50 korun. V ceně této vstupenky je ale navíc i vstup do technického podlaží budovy, kde je výstava o její historii.
Prohlídku vily Tugendhat je potřeba si předem rezervovat, často ve velkém předstihu. Platí to i teď, kdy do Česka kvůli koronavirové pandemii nejezdí tolik zahraničních turistů?
Od 20. května je spuštěná on-line rezervace na prohlídky do konce listopadu. Jsou tam i termíny, které odřekli právě zahraniční návštěvníci, a termíny původně určené na údržbu. Tu totiž správci vily stihli udělat v době, kdy byla pro návštěvníky uzavřená. Vstupenky se dají koupit i teď, ale volných míst rychle ubývá.
Zahrady obou brněnských vil bývaly kdysi propojené. Původně šlo vlastně o jeden pozemek. Starší vila Löw-Beer na Drobného ulici totiž patřila rodičům Grety, manželky Fritze Tugendhata. A část tohoto svažitého pozemku Löw-Beerovi věnovali své dceři. Díky tomu později při Černopolní ulici vyrostl skvost funkcionalistické architektury. Je tedy přirozené, že obě rodiny chtěly mít k sobě blízko a propojení zahrad bylo logickým krokem.
Související
-
Dokumentační centrum holocaustu v Brně by mohlo být novou vilou Tugendhat, přeje si spisovatel
Napsal deset sbírek poezie a několik próz, v prvé řadě oceňovaný román Básník o Ivanu Blatném. Dnes Martin Reiner nejvíc energie věnuje komunální politice.
-
Jeho fotky proslavily vilu Tugendhat. Vyšla kniha o fotografovi se špatnou pověstí Rudolfu Sandalovi
Poslechněte si příspěvek Olgy Jeřábkové, věnovaný knize Sandalo – vize modernosti a jejímu kontroverznímu hrdinovi.
-
Vila Tugendhat je ve filmu Skleněný pokoj Julia Ševčíka němým svědkem úpadku kdysi výrazného tvůrce
Adaptace oblíbené knihy Simona Mawera se od samého začátku profilovala jako filmová událost.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ševčíka a další národohospodáře zkritizovali všichni děkani VŠE. ‚Prohlubují izolaci fakulty,‘ píší
-
Bartoše má nahradit bývalý hejtman Kulhánek. STAN navrhl nového ministra pro místní rozvoj
-
USA chtějí, aby konflikt neeskaloval. Evropa ale potřebuje Rusko porazit a odstrašit, říká politolog
-
ŽIVĚ: Fotbalisty Slavie čeká druhý duel v Evropské lize, na stadionu v Edenu hostí nizozemský Ajax