Vojenský historik František Hanzlík: Chicago bylo kdysi druhé největší české město na světě
Vojenský historik z Univerzity obrany František Hanzlík je mimo jiné autorem publikace Krajané v USA a vznik ČSR v dokumentech a fotografiích. Mapuje v ní historii našich krajanů ve Spojených státech amerických a jejich podíl na ustavení samostatné Československé republiky.
„Hlavní vlna odchodu exulantů do Ameriky byla v 19. století a údaje z roku 1910 uvádějí, že tam odešlo až 530 tisíc osob. V Chicagu, které se stalo centrem našich krajanů, bylo více jak 200 tisíc našich lidí a oni se pyšnili tím, že jsou druhé největší české město na světě, protože pouze Praha má větší počet českých obyvatel než Chicago. A už na samém počátku války začali organizovat pomoc staré vlasti. Založili například česko-slovanský pomocný výbor, jehož cílem bylo získávání finančních prostředků a pomoci těm, kteří se dostali do zajetí na frontách, a také známým rodinám, které zůstaly v Rakousku-Uhersku,“ líčí Hanzlík v Apetýtu.
A proč odjížděli naši krajané zrovna do Chicaga? „Hlavně proto, že to bylo město, které se velmi rychle rozvíjelo. Byl tam rozsáhlý průmysl a naši lidé tam mohli působit v různých profesích. My jsme tam našli v archivu starý almanach z roku 1915 a v něm najdete od řemeslníků, výrobců tabáku přes pohřební služby, stěhování všechna možná řemesla. Je zajímavé, že jednou z oblastí, kde působili, byla hudba. Žila tam spoustu učitelů zpěvu a hry na nástroj, tak šířili v Americe naši kulturu,“ vysvětluje autor publikace Krajané v USA a vznik ČSR František Hanzlík.
Jaké bylo postavení našich krajanů ve Spojených státech před vypuknutím první světové války? Co říkaly na aktivity Čechů, Moravanů a Slováků americké úřady? A jak velkou úlohu sehráli při organizování pomocných akcí členové Sokola? Poslechněte si záznam Apetýtu s Lucií Hostačnou.
Související
-
Estlin Usher – Haymarket, Chicago
Binaurální nahrávka pořízená v listopadu 2020 u haymarketského památníku v Chicagu.
-
Práce reportéra se v USA a Evropě výrazně liší. Ale lidé jsou otevření, srovnává zpravodaj Balucha
Martin Balucha v současnosti působí ve Francii, ale jako reportér byl i ve Spojených státech a dalších zemí Evropy. Jaké jsou jeho postřehy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.