Víkendové tipy: otevřené technické památky, nostalgická jízda ve Zbýšově nebo odemykání stezky ve Vrbovci

30. březen 2023

Máme pro vás nabídku tipů na výlety i akce, tak vyrazte za zábavou v Jihomoravském kraji!

Odemykání naučné stezky Hroznové kozy ve Vrbovci

  • 1. dubna, Vrbovec

V sobotu se koná odemykání naučné stezky Hroznové kozy ve Vrbovci spolu s vynášením Hroznového kozla do vinohradu. Projděte si pětikilometrovou trasu vedoucí vinicemi i sklepní uličkou Vrbovce za zpěvu mužáckého sboru.

U jednotlivých zastavení na trase naučné stezky bude připravena ochutnávka vín některého z místních vinařství. Na návsi u kostela se koná po celou dobu trvání akce košt vín Cechu vrboveckých vinařů, posezení a teplé občerstvení, k poslechu zahraje cimbálová muzika. Trasa je vedena částečně po zpevněných a částečně po polních cestách, za příznivého počasí je sjízdná na kole nebo s dětským kočárkem.

Čtěte také

Nostalgické jízdy na úzkokolejce ve Zbýšově

Z areálu bývalého dolu Jindřich II můžete vyrazit na jízdu motorovým či parním vláčkem – ty jezdí jen v uvedených termínech, kdy je otevřené i muzeum. Regionální úzkorozchodná železnice prezentuje sbírky historických vozidel formou předváděcích jízd s parní či motorovou lokomotivou, výletními krytými vozy. Více informací najdete na webu.

  • jízdy s parní lokomotivou: 20. 5., 3. 6., 17. 6., 5. 7., 15. 7., 29. 7., 12. 8., 26. 8., 16. 9.
  • jízdy s motorovou lokomotivou: 1. 4., 8. 7., 22. 7., 5. 8., 19. 8.

Vida! Objevy

  • 1. dubna, VIDA! science centrum Brno

V sobotu proběhne ve VIDA! rodinný den plný zábavy. Na několika stanovištích se vám představí nejdůležitější objevy a vynálezy. Každý, kdo dojde v převleku bláznivého vědce, dostane malý dárek. Odhalíte, jak vypadá telefon uvnitř, seznámíte se s knihtiskem, objevíte žárovku a mnoho dalšího.

Víkend mimobrněnských památek Technického muzea v Brně

  • 1. a 2. dubna

Od soboty se těší Technické muzeum v Brně na malé i velké návštěvníky na čtyřech mimobrněnských technických památkách, které má ve správě: Vodní mlýn ve Slupi, Kovárna v Těšanech, Větrný mlýn v Kuželově, Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově.

Na těchto památkách je v sobotu 1. dubna vstup zdarma, Kovárna v Těšanech má vstup zdarma po celý první dubnový víkend. Na památce Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou začíná turistická sezóna 1. 5. 2023, Stará huť u Adamova zůstává z důvodu rekonstrukce zatím uzavřená.

Věra Běhalová 101 ve vile Stiassni

  • do 17. dubna, vila Stiassni

Výstava připomíná dnes poněkud opomíjenou osobnost historičky umění Věry Běhalové, která zásadním způsobem přispěla k poznání a interpretaci díla brněnského architekta Adolfa Loose a zasloužila se o záchranu plzeňských interiérů tohoto tvůrce. Život Věry Běhalové krutě poznamenalo 20. století, výstava proto představuje její věznění, pobyt v exilu, ale především práci.

Výstava Čarodějnický učeň Potter

  • do 30. dubna, Letohrádek Mitrovských v Brně

Letohrádek Mitrovských v Brně přivítá výstavu pro fanoušky čaroděje Harryho Pottera. Malé i velké návštěvníky zaujmou četné modely ze stavebnice LEGO, ať už majestátní hrad v Bradavicích, poschoďový autobus, Bradavický expres, trojhlavý pes, draci a mnohé další.

Spustit audio