Víkendové tipy: keramika v Kunštátu, slavnosti Mikulova nebo otevřené sklepy

17. červen 2021

Svět se začíná probouzet, kultury přibývá a my pro vás máme několik tipů, co můžete navštívit o víkendu!

Dobrý den, keramiko!

  • 19. – 20. června, Panská zahrada Kunštát 

Stovka evropských měst se každoročně účastní mezinárodního projektu Dobrý den, keramiko! V roce 2017 se poprvé za Česko připojil i Kunštát, obec na rozhraní Jihomoravského kraje a Vysočiny, která keramikou proslula. Letošní ročník proběhne v náhradním termínu v prostředí Panské zahrady. Během víkendu budou keramici vyrábět kachle, které budou po vypálení součástí brány umístěné ve  veřejném prostoru. Akci doplní workshopy pro návštěvníky – točení na kruhu, ukázky výpalu dřevem i technikou Raku a prodejní výstava současné keramiky. 

Jaro na Kyjovsku: Festival otevřených sklepů

  • 19. – 20. června, Kyjovsko

Odložený 27. Festival otevřených sklepů zavítá na Kyjovsko, které je známé jako kraj lidových písní, krojů, tanců, tradičních řemesel a hlavně vína. Na návštěvníky bude o víkendu čekat třicítka otevřených sklepů – v Kyjově, Miloticích, Vlkoši, Vracově a Bzenci.

Slavnosti města Mikulova

  • 18. – 20. června

Program akce je rozdělený do několika míst v celém městě. Třídenní oslavy nabídnou zábavu pro celé rodiny s dětmi. Obyvatelé města i jeho návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program. V průběhu tří dnů zažijí hudbu, divadlo i různé soutěže. Součástí programu je jarmark na Náměstí.

Den otevřených sklepů ve Chvalovicích u Znojma

  • 19. června, Chvalovice

V sobotu budete moci ochutnat vína chvalovických vinařů v doprovodu cimbálové muziky a také plno dobrého jídla. Sklepy budou otevřeny od 10 do 21 hodin. Připravena je samozřejmě i autobusová doprava ze Znojma do Chvalovic a zpět.

Apolenka z modrotisku

  • od 28. května, Tišnov

Výstava v Muzeu města Tišnova se zaměří na krásu a kouzlo textilní techniky tisku modrotiskem. Představí knihu Apolenka z modrotisku, která přibližuje fenomén modrotisku formou pohádkového příběhu v ilustracích Veroniky Vlkové a Jana Šrámka. Kniha získala cenu Czech Grand Design 2020 v kategorii Ilustrátor roku. Výstavu doprovodí laboratoř modrotiskových forem, textilií a vzorníků.

Výstava Obdivuhodná Dyje

  • do 15. srpna, Znojmo

Výstavní sezónu zahajují v minoritském klášteře archeologickou výstavou, která představí nejzajímavější nálezy a kompletně shrne poznatky jednoho z největších výzkumů prováděných Jihomoravským muzeem ve Znojmě v katastru obce Dyje na Znojemsku.

K vidění budou unikátní předměty ze začátku pozdní doby kamenné potřebné k metalurgii kovů, vzácné vlasové ozdoby únětické kultury či keramické předměty.

autoři: Radek Bortlík , lop
Spustit audio