VIDEO: Přírodovědná stanice Kamenačky má novou budovu za 21 milionů

Brněnská přírodovědná stanice Kamenačky má po padesáti letech novou budovu. Postupně se tam vracejí desítky druhů zvířat - především obojživelníků a plazů.

Přírodovědná stanice Kamenačky v Brně dostala přesně po padesáti letech fungování novou budovu.

Volnočasové centrum je zázemím přírodovědných kroužků, za léta existence jím prošly desetitisíce dětí. Jeho chloubou je velký tropický skleník s obojživelníky a plazy. Dnes se budova slavnostně otevřela pro veřejnost.

Původní budova byla mnoho let ve velmi špatném, až dezolátním stavu. Před čtyřmi lety ji dokonce musela celá přírodovědná stanice i s desítkami zvířat opustit a přemístit se do provizorních prostor nedaleké školy.

Teď je ale nová budova hotová a postupně se do ní stěhuje víc než 60 druhů zvířat. Přesněji řečeno se stěhují do velkého tropického skleníku, kde zvířata jsou a budou na dosah.

„V současné době máme přestěhovanou asi třetinu zvířat, takže jsou tady jak obojživelníci ocasatí, bezocasí, tak jsou tady plazi ve třech svých skupinách. Čtvrtá skupina, krokodýli, teprve přijede. Pak tady máme něco z malých savců, a obnovujeme kolekci bezobratlých živočichů pro výukové programy o členovcích,“ popisuje stav přestěhování vedoucí přírodovědné stanice Romana Křížová.

Přírodovědná stanice Kamenačky má novou budovu za 21 milionů.

Největší živočichové, tedy dvoumetroví kajmani brýloví, se do nových výběhů dostanou o letních prázdninách.

Přírodovědná stanice Kamenačky má novou budovu za 21 milionů.

Přírodovědná stanice Kamenačky nabízí pro děti hlavně kroužky zaměřené na přírodovědu, biologii nebo chovatelství jednotlivých zvířat. Pravidelně tam dochází zhruba dvě stovky dětí a stanice kromě toho pořádá i výuková programy pro školy.

Přírodovědná stanice Kamenačky má novou budovu za 21 milionů.

Živá zvířata dnes má celá řada center volného času. Na Kamenačkách se ale zaměřují právě na obojživelníky a plazy, což je v širokém okolí Brna unikátní. Už na léto tam chystají příměstské tábory. Pravidelné kroužky potom začnou v nových prostorech v září.

Přírodovědná stanice Kamenačky má novou budovu za 21 milionů.

Nová budova stála jednadvacet milionů korun. Peníze na ni dal Jihomoravský kraj, který zřizuje volnočasové centrum, pod které Kamenačky spadají. Zajímavé je, že o stavbu nové budovy se netradičním způsobem zasadili i lidé, kteří mu fandí.

Přírodovědná stanice Kamenačky má novou budovu za 21 milionů.

Kraj při každoročním sestavování rozpočtu na internetu pořádá anketu, ve které lidé můžou hlasovat, na které konkrétní věci by měly jít peníze. A právě v této anketě před několika lety zvítězila nová budova brněnské přírodovědné stanice.

autor: jel
Spustit audio