VIDEO: Podívejte se, jak čtyři cimbálové muziky hrají na přání v prvomájovém speciálu z Hodonína

29. duben 2021

Speciální vydání pořadu Na živú notečku si tentokrát můžete užít i na videu. Přes dvě a půl hodiny čisté radosti z hraní a zpívání předvedly v Hodoníně čtyři cimbálové muziky a jeden ženský sbor.

V Domě kultury v Hodoníně nádherně ladilo hned pět folklorních souborů – Cimbálová muzika Lašár z Velkých Pavlovic, Harafica z Uherského Hradiště, Friška z Kyjova, Horňácká cimbálová muzika Romana Sokola a veskrze chlapské muziky doplnil ženský sboreček Koňadra z Vracova.

S kapelami v Domě kultury Hodonín se diváci mohli živě spojit prostřednictvím facebookové události či komentářů na YouTube. Mohli pozdravit všechny v sále, nebo poslat konkrétní písničkövé přání.

Celým pořadem, který je složen ze tří částí, vás provázejí Jiří Kokmotos a Jaroslav Kneisl.

Představujeme účinkující

CM Friška z Kyjova

Mladá kyjovská muzika hraje především lidové písně z kyjovského Dolňácka, ale nevyhýbá se také dalším regionům. Kapela funguje od roku 2000. Dlouhé léta spolupracovala se souborem Kyjovánek. Kromě doprovázení souborů vystupuje i samostatně, a to na různých přehlídkách a festivalech, ale i na koštech vína.

Cimbálová muzika Friška ve studiu 7 Českého rozhlasu Brno

Ženský sboreček Koňadra z Vracova

Sbor vznikl ve Vracově na podzim roku 2014. Aktuálně jej navštěvuje 12 dívek a žen, které se společně věnují úpravě a interpretaci lidové písně, a to zejména z regionu moravského Slovácka.

Cimbálová muzika Lašár z Velkých Pavlovic

Muziku tvoří šestice mladých muzikantů, kteří se rozhodli obnovit a zachovat tradici v podobě cimbálové muziky ve městě proslaveném vínem a meruňkami. Jejich repertoár je různorodý, základem však jsou lidové písně z Moravy a Čech. Rádi si zahrají písně ze Slovenska či Maďarska. 

Horňácká cimbálová muzika Romana Sokola

Muzika se současným názvem vznikla v roce 2009. Repertoár je tvořen převážně písněmi z jejich rodného Horňácka. Vystupují samostatně, ale spolupracují i s ženským sborem z Velké nad Veličkou, mužským sborem z Kuželova, souborem Kuželovjan a dalšími.

Cimbálová muzika Harafica na Slavnostostech vína v roce 2006

Cimbálová muzika Harafica z Uherského Hradiště

Přes svou nedlouhou historii patří ke stálicím hradišťského folkloru. Muzika byla založena v roce 1999 jako další z mladých dětských cimbálových muzik při ZUŠ v Uherském Hradišti. V roce 2005 se muzika osamostatnila a rozhodla se nadále působit pod novým názvem – Harafica. Kapela má za sebou řadu zajímavých hudebních projektů. Tím posledním byla spolupráce s Janáčkovou filharmonií Ostrava, se kterou natočili autorský projekt Harafica Symphonic.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?