VIDEO: Unikátní spojení cimbálové muziky a filharmonie. Poslechněte si koncert Harafica Symphonic

4. duben 2021

Přinášíme vám velikonoční hudební nadílku a zveme vás na koncert, který spojuje lidovou a symfonickou hudbu. Souzvuk Cimbálové muziky Harafica a Janáčkovy filharmonie Ostrava je zárukou příjemného zážitku.

Členové Janáčkovy filharmonie Ostrava, cimbálové muziky Harafica z Uherského Hradiště a pěvečtí sólisté Kristýna Daňhelová a Tomáš Koláček. Všichni na jednom pódiu pod taktovkou dirigenta Roberta Kružíka.

Janáčkova filharmonie Ostrava

Přesně tato muzikantská sestava se v loňském roce postavila za mikrofony a vzniklo CD Harafica Symphonic – projekt z autorské dílny cimbalisty a uměleckého vedoucího CM Harafica Petra Gablase. Snoubí v sobě originalitu a zvuk cimbálové muziky Harafica s velkým symfonickým orchestrem. Máte jedinečnou příležitst vychutnat si tuto sestavu v koncertním provedení.

Hudební inspirace

Petr Gablas se při tvorbě díla inspiroval lidovou poezií, když zpracoval texty a melodie ze sbírek písní Františka Sušila, Františka Bartoše a dalších významných sběratelů lidových písní z moravských a slovenských regionů.

Inspiraci rovněž našel u významných hudebních skladatelů, kteří vycházeli z lidové hudby. Například v pásmu „Janáčkování“ kombinuje Gablas některé části ze Suity pro smyčce od Leoše Janáčka s vlastními rustikálnějšími úpravami lidových písní, jež slavný skladatel sesbíral na moravsko-slovenském pomezí.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.