VIDEO: Čtvrtstoletí valašského folkloru. Děti z Klobučánku zazpívaly Na živú notečku
S koncertním speciálem pořadu Na pěknú notečku jsme se ozvali z kulturního domu Klobučan ve Valašských Kloboukách s cimbálovou muzikou Klobučan a folklorním souborem Čajka z Horné Súče.
Dětský soubor Klobučánek založily v roce 1994 tanečnice dospělého souboru Klobučan. Důvody byly prosté. Dorostly jim vlastní děti a bylo je zapotřebí nějak zabavit, ale také cítily potřebu vychovat další generaci krůžkařů a muzikantů. Na podzim 1994 se začalo scházet 30 dětí, v dalším roce se přidala hudecká a posléze cimbálová muzika. V souboru je nyní na 100 dětí ve třech tanečních skupinách a dvou cimbálových muzikách. Mladší děti si hrají, zpívají, poznávají taneční hry, řemesla a zvyky, starší děti se seznamují s tanečními kroky a tanci regionu Valašskoklobucka.
Čtvrtstoletí souboru jsme oslavili v pořadu Na živú notečku. Což je taková třešnička na dortu řady vystoupení, kterých se jednotlivé věkové skupiny účastní. Jednak jsou to akce, které pořádá přímo soubor Klobučan ve Valašských Kloboukách – velikonoční a vánoční vystoupení, setkání dětských souborů, karnevaly, koncerty, soutěže zpěváčků a dětských souborů, folklorní tábory.
Děti z Klobučánku plynule přechází do dospělého souboru Klobučan.
Související
-
VIDEO: V Bánově oslavil deset let činnosti mužský sbor Hútek, zahráli jim Burčáci
V dalším vydání koncertního speciálu Na živú notečku jsme oslavili výročí mužského sboru Hútek. Gratulovala kromě našeho moravského rozhlasu i cimbálová muzika Burčáci.
-
VIDEO: Na živú notečku z Valašské Bystřice zahrály Cimbálové muziky Troják a Štverák
Poslední středa v měsíci patří v našem vysílání tradičně folklórnímu koncertu Na živú notečku. V zářijovém vydání koncertního speciálu se přihlásíme z Valašské Bystřice.
-
VIDEO: Martin Hrbáč s novou deskou a Musicou Folkloricou v koncertním speciálu Na živú notečku
Přestože je Martinu Hrbáčovi 80 let, je stále velmi aktivní horňácký primáš. Mohl by už jen odpočívat, ale stále hraje a koncertuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.