VIDEO: Čtvrtstoletí valašského folkloru. Děti z Klobučánku zazpívaly Na živú notečku

25. listopad 2019

S koncertním speciálem pořadu Na pěknú notečku jsme se ozvali z kulturního domu Klobučan ve Valašských Kloboukách s cimbálovou muzikou Klobučan a folklorním souborem Čajka z Horné Súče.

Dětský soubor Klobučánek založily v roce 1994 tanečnice dospělého souboru Klobučan. Důvody byly prosté. Dorostly jim vlastní děti a bylo je zapotřebí nějak zabavit, ale také cítily potřebu vychovat další generaci krůžkařů a muzikantů. Na podzim 1994 se začalo scházet 30 dětí, v dalším roce se přidala hudecká a posléze cimbálová muzika. V souboru je nyní na 100 dětí ve třech tanečních skupinách a dvou cimbálových muzikách. Mladší děti si hrají, zpívají, poznávají taneční hry, řemesla a zvyky, starší děti se seznamují s tanečními kroky a tanci regionu Valašskoklobucka.

Čtvrtstoletí souboru jsme oslavili v pořadu Na živú notečku. Což je taková třešnička na dortu řady vystoupení, kterých se jednotlivé věkové skupiny účastní. Jednak jsou to akce, které pořádá přímo soubor Klobučan ve Valašských Kloboukách – velikonoční a vánoční vystoupení, setkání dětských souborů, karnevaly, koncerty, soutěže zpěváčků a dětských souborů, folklorní tábory.

Děti z Klobučánku plynule přechází do dospělého souboru Klobučan.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...