VIDEO: Na živú notečku z Valašské Bystřice zahrály Cimbálové muziky Troják a Štverák
Poslední středa v měsíci patří v našem vysílání tradičně folklórnímu koncertu Na živú notečku. V zářijovém vydání koncertního speciálu se přihlásíme z Valašské Bystřice.
Cimbálová muzika Troják vznikla po šesti letech trvání stejnojmenného souboru ve Valašské Bystřici. Založila ji rodina Adamcova v roce 1997. Snahou CM Troják je navázat repertoárem na tradiční Zezulkovu cimbálovou muziku, písně čerpala z rodinného archivu Jana Stavinohy. Začínala převážně na písních k typickým tancům z Valašské Bystřice. Tyto taneční bloky v dalších letech doplnily poslechové písně a písně z celého Valašska. Muzika se významně podílí na rozvíjení místních lidových tradic, vystupuje v obci i okolí při zvykoslovných akcích jako jsou dožínky, kácení máje, hody, valašská koleda, končinové bály.
Název valašského souboru i cimbálové muziky byl odvozen od nejvyšší hory obce Tanečnice, které se říkávalo Troják, protože na jejím vrcholu se potkávají hranice tří sousedních vesnic.
„Vykutálení“ Štveráci z Valašské Bystřice
Cimbálová muzika Štverák je seskupení osmi mladých muzikantů z Valašské Bystřice. Hrají spolu příležitostně od prosince 2013. Zpěvu se členové muziky věnovali již před jejím založením – od základní školy se účastnili každoročních pěveckých přehlídek v regionu. Zde už byl krok k tomu se ještě vlastnoručně doprovodit. Radost ze zpěvu rozdávají při provedení známých, či méně známých lidových písní z různých koutů Valašska a Moravy.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.