VIDEO: V Bánově oslavil deset let činnosti mužský sbor Hútek, zahráli jim Burčáci

25. říjen 2019

V dalším vydání koncertního speciálu Na živú notečku jsme oslavili výročí mužského sboru Hútek. Gratulovala kromě našeho moravského rozhlasu i cimbálová muzika Burčáci.

Soubor Hútek, neboli hlt, funguje od září roku 2009. Od samého začátku se pohybuje počet aktivních členů mezi 12 a 15. Hlavně v začátku po odborné stránce pomáhal se vznikem sboru Jurka Chovanec, který je známý jako cimbalista několika cimbálových muzik. Repertoár tvoří písně z celé Jižní Moravy.

Každý rok absolvuje Hútek přibližně  deset vystoupení. Pravidelně pořádá v Bánově květnové Zpívání u česnekářky, červencový Folklórní memoriál a jednou za dva roky hodovou zábavu na bánovské svatomartinské hody. Kromě toho se podařilo obnovit tradiční fašankovou obchůzku s „Jurou s cepem“. Jedná se o originální fašank, který se v této podobě nevyskytuje nikde jinde.

Úzce spolupracuje s cimbálovou muzikou Burčáci a také s ženským sborem Plkotnice ze Suché Loze.

Název souboru vznikal v návaznosti na bánovský soubor Kohútek. „U původního nápadu na ‚Oldhútek‘ se nám zdálo to ‚old‘ zbytečné, tak jsme nechali Hútek.“ Na výročí souboru si tak můžete připít malým hltem = hltkem = hútkem.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?