Vedení Brna mění plány s připravovanou atletickou halou. Nebude stát v kampusu, novou lokalitu hledá
Plánovaná atletická hala zřejmě bude stát jinde než v Univerzitním kampusu v Brně. Město chtělo halu za zhruba jednu miliardu korun stavět už v minulém volebním období, nedostalo na ni ale požadovanou dotaci od státu. Z projektu nakonec téměř sešlo. Teď je ale možné, že má opět šanci.
Podle primátorky Markéty Vaňkové z ODS ještě není lokalita vybraná, ale stěhování případné stavby je nutné proto, že Masarykova univerzita má v areálu Univerzitního kampusu jiné plány s pozemky, kde hala měla stát. Předseda Jihomoravského krajského atletického svazu Petr Kotyza uvedl, že naposledy slyšel od představitelů města variantu, že by atletická hala mohla vzniknout třeba v lokalitě za Lužánkami. Tam dřív zástupci Brna počítali s obnovením fotbalového stadionu, teď tuto variantu spíš opouští. Rozhodnutí ale ještě definitivně nepadlo.
Záměry s pozemky
Jaké má Masarykova univerzita záměry s pozemky? Je to víc projektů, jeden z nich je například takzvaný BioPharma HUB, který má od roku 2026 sloužit jako zázemí Farmaceutické fakulty. „Nová infrastruktura umožní výuku zcela nových interdisciplinárních studijních programů umožňujících vzdělávání studentů v oblastech spojených se zdravím člověka – například farmacie, programy na pomezí medicíny a farmacie, vývoj nových léčiv a jejich testování,“ říká mluvčí univerzity Radim Sajbot.
Vysoká škola chce do kampusu umístit taky vědecko-technologický park určený pro rozvoj nových firem v oblasti biotechnologií. Mluvčí univerzity Sajbot ale připomněl, že škola spolupracuje s brněnským magistrátem na tom, aby nějaká víceúčelová sportovní hala v kampusu vznikla.
Dluhy z minulých volebních období
Na čem závisí rozhodnutí, kdy a jestli atletická hala v Brně vznikne? Domluvit se na tom musí politici, ale ještě předtím potřebují vyřešit jeden dluh z minulého, respektive předminulého volebního období. Smlouvu na stavbu haly v kampusu uzavřelo vedení města v čele s Petrem Vokřálem za hnutí ANO v létě 2018. Stavební firmy se ve smlouvě zavázaly, že zpracují projekt, získají potřebná povolení a pak sportoviště postaví.
Čtěte také
Nová koalice vedená ODS ale řekla, že k hale je nutné doplnit parkoviště, tím se zahájení stavby oddálilo a radnice nakonec prohlásila, že chce na stavbu peníze od státu. Národní sportovní agentura ale žádost Brna zamítla a město tak loni smlouvu s firmami rozvázalo. Magistrát poté musel od společností odkoupit projektovou dokumentaci. Část projektu v hodnotě 24 milionů korun už úřad přebral, kolik bude stát zbylá část dokumentů, není jasné.
Politici si nechali vypracovat odborný posudek, konečnou cenu ale ještě neschválili. To by se mělo podle primátorky Vaňkové stát někdy v příštích týdnech. Atletům se mezitím opět vzdaluje vidina, že v Brně budou mít přes zimu dostatečné zázemí, které už několik let požadují.
Související
-
Smuteční síň v Brně-Židenicích do dvou let obnoví svůj provoz, slibuje vedení radnice
Smuteční síň na židenickém hřbitově v Brně by měla do dvou let obnovit svůj provoz.
-
Kvůli vyšším cenám elektřiny omezí některá jihomoravská města vánoční výzdobu
Některá jihomoravská města budou letos o adventu méně vyzdobená vánočním osvětlením než v předchozích letech. Reagují tím na vysoké ceny elektřiny.
-
Brno má koalici. Velkou, ale menší, než sama sebe původně plánovala
V čele města zůstane primátorka Markéta Vaňková z ODS. Další jména ve smlouvě i rozdělení kompetencí se ale na poslední chvíli měnily. Zastupitelstvo zasedá ve čtvrtek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bez domova je 17 let. ‚Ulice vám jenom sebere, nic vám nedá, cítím se ale svobodný,‘ vypráví 73letý Václav
-
Desetimiliardové škrty v roce 2024. Nejvíc mají ušetřit školství, místní rozvoj, průmysl a doprava
-
Běloruská tenistka Sabalenková odmítla po dotazech na Ukrajinu tiskovou konferenci, necítila se bezpečně
-
Srážka vlaků v Indii si vyžádala nejméně 207 mrtvých a 850 zraněných, počty budou zřejmě stoupat