Vědci učí drony a roboty pomáhat v podzemí

25. červenec 2020

Jeskyně Býčí skála v Moravském krasu se stala dějištěm testů techniky, která by mohla pomáhat třeba při závalech v podzemí.

Stroje by měly být schopné najít například zavalené horníky nebo jeskyňáře. A taky jejich vybavení. Právě proto odborníci z Českého vysokého učení technického zkušejí, jak v podzemí létají drony, ale také tam testují roboty na pásech, kolech či na obdobě pavoučích nohou.

Vědci chystají další z robotů, které vyšlou do jeskyně Býčí skála.

"Ty na nohou snáze překonávají terén," připomíná jeden z vědců Jiří Kubík. S pomocí dálkového ovládání vysílají stroje do míst, kam by se člověk nedostal - nebo by to pro něj bylo nebezpečné.

Zajímavé je také využití dronů. Ty s pomocí čidel mohou vytvořit virtuální model jeskyně nebo jiných podzemních prostor. Dokážou to výrazně rychleji a přesněji než člověk. A dokonce k tomu ani nepotřebují osvětlení.

Model části jeskyně Býčí skála vytvořený pomocí dronu.

Dron se sice nepohybuje mimořádně rychle - ale ve srovnání s pohybem člověka ve členitém podzemí je pořád výrazně rychlejí. Ale i vědci přiznávají, že právě při "učení" v Býčí skále už dva drony ztratili, když se jim zachytily nebo zřítily. Ale zdůrazňují - právě proto vše zkoušejí.

Cíle vědců jsou dva - aby stroje pomáhaly prohledávat a mapovat podzemí. A také dokázaly najít ztracené lidi či předměty.

V Býčí skále se současně výzkumníci chystají na další kolo americké soutěže, v níž robotické systémy simulují pomoc v podzemí.

autor: Hana Florianová
Spustit audio

Související