Večerem Jany Beňové a Vladimíra Merty začne další ročník Měsíce autorského čtení

23. červen 2021

Poslechněte si rozhovor s Petrem Minaříkem z pořádajícího nakladatelství Větrné mlýny.

Prvního července bude vystoupením slovenské autorky Jany Beňové a českého písničkáře a spisovatele Vladimíra Merty v Divadle Husa na provázku zahájen letošní ročník mezinárodního festivalu Měsíc autorského čtení. „Loni jsme byli jedním z mála festivalů, který v Česku proběhl téměř beze změn,“ vzpomíná Petr Minařík. Pokud jde o červenec 2021, existovaly prý jen dvě varianty: „Říkali jsme si, že kdyby festival nemohl být analogově, tak bychom se pro digitální, online, ročník nerozhodli. Toho digitálního obsahu už je tolik, že jsme zahlceni. Ztratilo by to ten smysl a princip, že se potkávají i diváci. To setkání má smysl jako takové.“

Festival si zachovává obvyklou podobu – od 19 hodin čte autor čestné linie, tedy Slovenska. Od 20:30 hodin čte domácí, tedy český autor.

Přestože tedy organizátoři neměli alternativu, na jistou alternativu došlo v programové linii. „Ze všeobecně známých důvodů jsme se rozhodli ke změně čestného hosta,“ připouští Minařík. Původně totiž měli přijet autoři z Islandu, avšak pandemická omezení si nakonec vynutila záměnu – čestným hostem je Slovensko. „Po mnoha letech se splnil můj sen – budeme mít rok dopředu připraveného čestného hosta,“ směje se pořadatel.

„Island máme připravený téměř na 100 %, máme celou dramaturgii, spoustu překladů, fotky, s některými autory máme natočené medailonky. Na jaře však byla situace tak dramatická, že zvát někoho do Česka a na Slovensko nešlo. Respektive my jsme zvali, ale autoři od poloviny března začali psát, že nepřijedou. Byli jsme v těch číslech nešťastnými přeborníky, takže chápu, že se jim z obav do Česka nechtělo.“ Islandský program by proto měl na festivalu Měsíc autorského čtení proběhnout v roce 2022.

Slovensko už jednou čestným hostem MAČ bylo. „Ale tentokrát to bude docela jiná generace autorů,“ upřesňuje Petr Minařík. „S těmi autory si rozumíme, a nemyslím jen absenci jazykové bariéry. Z 31 autorů, kteří přijedou, jsem osobně neviděl pouze dva. To se nikdy nedělo. Bude to velká společenská zátěž, ale i na tu se těšíme. Poprvé v historii festivalu se budou čestné linie proměňovat – na Slovensku  bude čestný host Česko.“

Generační obměna

Jak výrazná je generační obměna, pokud jde o slovenské spisovatelky a spisovatele, kteří letos přijedou? „Po patnácti letech už přirozeně někteří nejsou mezi námi, někteří už se necítí na cestování, ale hlavně se objevila celá spisovatelská generace, která v té době na Slovensku neexistovala, nebo teprve začínala. Teď už jsou to laureáti domácích i zahraničních cen.“

Podle Petra Minaříka šlo o dosud nejtěžší rozhodování – které autory pozvat. „Měli jsme seznam padesáti autorů a museli jsme škrtat kamarády, protože pět let už nic nevydali a nebylo by to fér. Zveme autory, kteří se tu buď ještě nepředstavili, anebo teď mají nějaký úspěch, což nemusí být vždycky literární cena.“

Každý den svátek

Pokud jde o zahájení festivalu, nic speciálního se letos nechystá. „Každý večer bude trošku zahajovací,“ říká s nadsázkou Minařík. „Každý rok točíme pro televizi čítanku, omezený počet dílů. Ale letos jsme se domluvili jak se slovenskou, tak s českou televizí, že vznikne třicet dílů. Takže každý den se bude točit jeden medailonek se slovenským autorem. Bude práce od rána do večera a každý den bude svátek. Koncert a ohňostroje nechystáme, ale to se možná spustí samovolně.“

Jisté překvapení však přinese poslední večer. „Bude vycházet kniha-katalog na pomezí literatury a výtvarného umění, věnovaná Milanu Kozelkovi. U té příležitosti jsme se rozhodli, že pozveme co největší počet básníků, které Milan Kozelka zařadil do některé ze svých antologií, vyšly tři. Těch autorů je asi 180 a doufám, že většina z nich nebude mít čas, ale každopádně je zveme do Brna. 31. července by tedy měla být noc básníků a chtěli bychom, aby se na jevišti vystřídal co největší počet autorů, kteří samozřejmě budou mít jenom minimální prostor jedné básně. To bude specialitka.“

Vladimír Merta v Olomouci

První večer se dá očekávat koncert Vladimíra Merty, ačkoliv je zván primárně jako literární autor. „Nebude to klasický koncert, ale nepředpokládám, že by se to obešlo bez kytary,“ odhaduje Petr Minařík. „Bude to spíš autorské čtení doprovázené hudbou. Ale takových večerů je taky celá řada. Někteří autoři pouští reprodukovanou hudbu, nebo mají doprovodnou kapelu, nebo – jako kdysi Jiří Kuběna – odhalují svoji bustu. Zkrátka různí autoři si různě sami zpestří svůj večer.“

Arnošt Goldflam na festivalu Měsíc autorského čtení

Nejen jubilanti

Mezi autory, kteří na MAČ vystoupí, jsou přinejmenším dva významní jubilanti: Arnošt Goldflam (nar.  22. září 1946) a Milan Uhde (nar. 28. července 1936). „Nejsou to však večery směřované k jubileu,“ upozorňuje organizátor. „Zveme je, protože je považujeme za důležité a pro festival zajímavé. To jubileum je jen okolnost.“

Z autorů, kteří publikují v pořadatelském nakladatelství Větrné mlýny, jmenuje Petr Minařík toho, jemuž nejčerstvěji vyšla nová kniha. „Je to Petr Veselý, výtvarník a básník. Kovadlina je druhá básnická sbírka, která mu u nás vyšla, a budeme ji na festivalu uvádět. Není to ale proto, že je naším autorem. Snažíme se, aby se neříkalo, že propagujeme autory Větrných mlýnů, to by nebylo fér. Ale ohlasy na Petrovu tvorbu jsou tak pozitivní, že jeho místo na festivalu je regulérní.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.