Vápno jako zimní štít. Kmeny stromů ochráníte před mrazy a houbami nabílením

7. listopad 2024

Stromy mohou v zimě zažít teplotní šoky, které jim škodí. Naši předci proto stromy natírali vápnem, které odráží sluneční paprsky a brání přehřívání kůry.

Bílení je ideální nejen pro ovocné stromy (zejména meruňky, nektarinky a broskve), ale i pro mladé stromy s jemnou kůrou. Odborníci doporučují provádět nátěr od října až do prvních mrazů v prosinci.

Hašené vápno, jehož hlavní složkou je kalcium, obsahuje i síran železnatý, který omezuje tvorbu hub a usazování dřevokazných škůdců. Nátěr navíc působí jako přírodní hnojivo. Jedinou nevýhodou vápna je, že ho mohou smýt časté deště, a proto je potřeba ho obnovovat.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.