Válečný reportér by neměl být úplně bez emocí, když předává lidem příběhy, domnívá se zpravodaj Boháč

3. listopad 2022

Válečný zpravodaj, novinář a politolog Vojtěch Boháč zažil v roce 2014 na vlastní kůži ruskou anexi Krymu a pobýval na Ukrajině v první dnech války s Ruskem. Na základě těchto zkušeností vznikla kniha Všechny cesty vedou k válce, která vyjde koncem listopadu. 

Kniha rekapituluje posledních deset let vedoucích k současnému válečnému konfliktu na Ukrajině. Boháč často pracuje v oblastech zasažených válkou, jezdil za islamisty do Bosny, na severní Kavkaz, Donbas nebo do Čečenska. „Válečná novinařina je pro mě velká výzva. Na Krymu to pro mě byla obrovská škola v konfliktologii. Vidět tu postupnou eskalaci. To mě fascinuje, jak je možné manipulovat se společností ve velkém,“ přiznává Vojtěch Boháč.

Čtěte také

Na Ukrajinu se dostal těsně před vypuknutím války. „Všichni čekali, jestli válka začne, nebo ne. Je fakt, že většina mých kamarádů měla sbalené evakuační kufry. Ale lidé pořád věřili, že válka s Ruskem nebude. Do toho Kyjev žil běžným životem. Ukrajinci říkali, že jsou ve válce už 8 let, a kdyby měli být pořád vystrašení, tak si ten život neužijí,“ popisuje tehdejší atmosféru v ukrajinské metropoli.

Odstup od práce

Když Rusko zaútočilo, stalo se z Kyjeva ze dne na den úplně jiné město. „Já dokážu udržet emoce na uzdě, jsem analytičtější typ člověka. Ale cítil jsem tu strašnou nespravedlnost, naštvání. To vás pak žene k tomu snažit se víc pochopit situaci. A já se domnívám, že reportér by neměl být úplně chladný a bez emocí. Protože my předáváme příběhy,“ myslí si Boháč.

Čtěte také

Od své práce si však snaží udržet odstup. „Člověka to může snadno semlít. Začnete být závislý na adrenalinu. Zvyknete si na úplně jiný typ emocí a nedokážete žít normálně. Snažím se proto užívat si maličkostí a každodennosti,“ uzavírá Boháč. Na Ukrajinu se znovu chystá v druhé půlce listopadu. Jeho kniha Všechny cesty vedou k válce vychází 14. listopadu 2022. 

Jak vypadá výjezd válečného zpravodaje přímo do terénu? Co zažil v Čečensku a proč má Vojtěch Boháč rád Brno? Poslechněte si Apetýt!

autor: Jarka Eliášová
Spustit audio

Související